• Uncategorized

    „Dexter Procter. 10-letni doktor”

    Jeśli pamiętasz serial „Doogie Howser, lekarz medycyny” o czternastoletnim lekarzu, to uważaj, bo mam książkę, która na warsztat wzięła jeszcze młodszego bohatera. Mowa o najnowszej książce Adama Kaya, „Dexter Procter. 10-letni doktor”, której tytuł już zdradza wiek „jedynego doktora na świecie, który musi być w łóżku przed ósmą wieczorem”. Niedawno pokazywałam Ci książkę „Mega wystrzałowe wynalazki” Adama Kaya, tak więc możesz się spodziewać, że „Dexter Procter” to także skarbnica niewybrednych żartów, ironicznych komentarzy, sarkastycznych obserwacji świata i ludzi. Jednak tym razem dostajemy opowieść z pełnowymiarową i wielowątkową fabułą. I jest to po prostu mistrzostwo świata! Adam Kay rozłożył mnie na łopatki tym, jak pod komediową warstwą sprytnie ukrył życiowe prawdy.…

  • 4+,  5+,  6+,  7+,  8+,  O emocjach

    „Radość”

    Gwiazdki z nieba nie spadają, ale kurki już tak. A przynajmniej kiedyś jedna spadła w miasteczku o nazwie Radość. A gdzie to miasteczko się znajduje? To wiedzą tylko Ewa Dahlig i Marta Dahlig, twórczynie jednej z najczulszych książek świątecznych tego roku – „Radość„. Ja wiem tylko tyle, że takie radosne miejsce każdy z nas ma w swoim sercu. Wystarczy je tylko otworzyć i zaprosić do środka. „Radość” to książka, która pokazuje, jak wiele znaczy ludzka życzliwość i współpraca. Wróćmy jednak na chwilę do kurki. Pewnego razu malutka kureczka przybyła do miasteczka okrytego ciemnością. Choć żyli w nim ludzie, na ich twarzach brakowało uśmiechu, a w gestach – życzliwości. Wyglądali na smutnych…

  • Uncategorized

    „Wielki Bieg Gwiazdkowy”

    „Wielki Bieg Gwiazdkowy” to książka, która otwiera sezon świątecznych tytułów na moim profilu. Robi to w sposób subtelny, bo autorka – Katarzyna Wasilkowska – nie przenosi nas do krainy Mikołaja, prezentów i elfów. Zamiast tego, wprowadza nas w świąteczny nastrój poprzez historię pewnych nieoczywistych relacji. Mamy tu Tadzia – głównego bohatera – który właśnie przeprowadził się z tatą do nowego domu. Jest też Elka, ekscentryczna sąsiadka, która w swoim życiu zdążyła już poznać smak straty i tęsknoty, ale doskonale rozumie, czym są wdzięczność i radość. Zobaczymy w tej opowieści różnorodne relacje, potrzeby i pragnienia. Pojawią się wątki straty rodzica, szkolnych konfliktów, rywalizacji. Ta historia przyniesie nam refleksje o przyjaźni, empatii, odwadze…

  • Uncategorized

    „Zawiłości miłości”

    Wybornie bawiłam się przy tej książce, bo „Zawiłości miłości” to nie tylko opowiastki o miłosnych zawirowaniach, ale także słowne i językowe labirynty Doroty Gellner, w których aż przyjemnie się zagubić. Jakże można się zdziwić, gdy na ścianach tego labiryntu dostrzega się ilustracyjne odniesienia Adama Pękalskiego do dzieł sztuki z całego świata! Wtedy chcesz tylko, by ten labirynt dalej się plątał, gmatwał i motał. Byleby się nie kończył. „Zawiłości miłości” to 21 rymowanych historyjek, w których tematem przewodnim jest miłość. W każdej z 21 odsłon Dorota Gellner prezentuje różnorodne oblicza tego uczucia. Czasem jest to chwilowe zauroczenie, innym razem miłość na całe życie, a niekiedy miłosne spięcie, które zgaśnie szybciej, niż się zacznie.…

  • Uncategorized

    „Dobranocki znane i nieznane”

    Dzieciom trzeba czytać na głos bajki – to fakt. I powiem Ci, dlaczego należy to robić. Bajki pomagają dzieciom poznawać świat, także swój wewnętrzny. Wspierają w poznawaniu i rozumieniu emocji, a poprzez doświadczenia bohaterów prezentują różnorodne reakcje i zachowania. Są okazją do rozmów, wyzwalaczem pytań i wspomnień. Relaksują, wyciszają i zmniejszają poziom lęku. Pobudzają wyobraźnię, uczą wyciągania wniosków i rozwijają umiejętności społeczne. I oczywiście budują mocną więź między rodzicem (opiekunem) a dzieckiem. Dlatego z dumą i przyjemnością patronuję wspaniałemu zbiorowi bajek – „Dobranocki znanie i nieznane”. I o nich dziś chcę Ci opowiedzieć. „Dobranocki znane i nieznane” to aż 70 bajek, z których część na pewno już znasz, a część…

  • Uncategorized

    „Wisła. Przewodnik dla dużych i małych”

    Nikt wcześniej nie opowiadał mi o Wiśle tak, jak zrobiła to Cecylia Malik w książce „Wisła. Przewodnik dla dużych i małych”. Ta opowieść jest żywa i dzika jak sama rzeka, a jej źródło wydaje się wypływać prosto z serca autorki, bo to historia, z której emanują wdzięczność i szacunek do natury. Wisła jest tutaj siostrą każdego i każdej z nas. Cecylia Malik jest artystką, edukatorką i działaczką ekologiczną. Razem z ilustratorką Grażyną Rigall stworzyły przewodnik po Wiśle, który prowadzi nas uważnie i z czułością przez rzeczne zakola, wyspy, kępy, przykosy i dopływy. To jak snucie opowieści pełnej wątków i przystanków na obserwację i refleksję. Nie jest to suchy przewodnik, lecz książka…