O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Tycipieski. Sekretni przyjaciele Zuzi”

Jeśli potrzebujesz historii, która pełna jest ciepła, dobrych emocji i słodkiego uroku, to zwróć uwagę na „Tycipieski” autorstwa Rose Lihou. To książka, która formatem dopasowała się do wielkości tytułowych bohaterów. Jest bowiem filigranowa jak tycipieski, czyli cztery psy owadzich rozmiarów, które zamieszkują ogród dziadka Zuzi. I właśnie Zuzia jest główna bohaterką, z którą odkryjemy i poznamy te zdumiewające zwierzaki.

Tycipieski, czyli Pestka, Miłek, Lila i Jaśmin, to psy jak każde inne. Z wyjątkiem niewielkiego rozmiaru, dzięki któremu mieszczą się na ludzkim kciuku (albo w dziadkowym kapciu). Każdy z nich jest inny, zupełnie jak ludzie. Pestka to przywódczyni stada, Miłek lubi żartować, Lila bywa onieśmielona, a Jaśmin zdaje się najrozsądniejszy głównie ze względu na swój sędziwy wiek. I choć mogłoby się wydawać, że ta książka jest głównie o psich bohaterach, to nie w zupełności tak jest. Poprzez tych niezwykłych bohaterów autorka opowiada o ludzkich sprawach, niełatwych emocjach, intrygach, ale też o przyjaźni i wsparciu. A robi to w sposób błyskotliwy i bardzo czuły.

Zuzia razem z mamą przeprowadza się do dziadków. Nie ma tu jeszcze przyjaciół, nie zna okolicy, czuje się trochę samotna. Są wakacje, ale dziewczynka już wie, że od września czeka ja kolejne wyzwanie – nowa szkoła. W jej głowie i sercu ciekawość i ekscytacja mieszają się z obawami, niepewnością i lękiem. Okaże się jednak, że grupa maleńkich piesków pomoże Zuzi odnaleźć w sobie odwagę, determinację i upór. A te będą potrzebne, ponieważ nieco zaniedbanemu ogrodowi dziadka grozi wycinka i zalanie betonem.

„Tycipieski. Sekretni przyjaciele Zuzi” to wartościowa historia, która z uważnością opowiada o rodzinnych relacjach (relacja wnuczki z dziadkiem jest tu pięknie ukazana), rodzącej się przyjaźni, mądrych dorosłych i szacunku dla natury. To też opowieść o przełamywaniu swoich barier i potrzebie bycia częścią całości.

A jeśli znasz „Tajemniczy ogród”, to tym bardziej musisz poznać tez „Tycipieski”. Być może oddajesz pewne inspiracje z tej ponad stuletniej powieści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *