Dla nastolatków,  Edukacyjne

„Czy to już depresja?”

„Czy to już depresja?” to książka, która w rzeczowy, konkretny i solidny sposób mówi o depresji. Nie klepie po ramieniu, nie pociesza, nie rzuca pustych słów. Tu każde zdanie jest poparte naukowymi badaniami, każde ma logiczne uzasadnienie i każde niesie ze sobą istotną wiedzę. Autorzy, dr hab. Ryszard Stach i dr hab. Krystyna Golonka, oddają w nasze ręce poradnik autoterapii, który może wesprzeć, dać narzędzia i zmotywować do przyjrzenia się swojemu życiu, a przede wszystkim swoim myślom.

Zdecydowałam się pokazać tę książkę ze względu na to, że przynajmniej 1,2 miliona Polaków cierpi na depresję. Rośnie też liczba zachorowań wśród dzieci i młodzieży, a prognozy pokazują, że w 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Przeraża mnie to i smuci. Jeśli więc ta książka pomoże choć jednej osobie, to wiem, że warto było o niej tu powiedzieć. Jeśli zmotywuje choć jedną osobę do tego, aby poszukała pomocy, to dla mnie będzie to sukces.

„Czy to już depresja?” – Zrozum siebie, zmień myślenie i zacznij się bronić.

„Czy to już depresja?” nie zastąpi terapii czy wizyty u psychiatry. Może jednak zachęcić Cię do przyjrzenia się sobie i do przeanalizowania swoich myśli. Jeśli więc coraz trudniej cieszyć Ci się życiem, rośnie w Tobie niepokój i brak wiary w siebie oraz innych, to znak, że warto poszukać wsparcia.

Autorzy zapraszają czytelników do przeprowadzenia pewnego rodzaju autoterapii z wykorzystaniem narzędzi i zadań z tej książki. (Podkreślają jednak, że to nie musi być jedyna pomoc, i że warto skonsultować się ze specjalistami. Ta książka może być pierwszym krokiem ku temu). Jednak wcześniej wyjaśniają, czym w ogóle jest depresja, jakie są jej przyczyny, jakie mechanizmy wpływają na jej rozwój, a jakie nie dopuszczają do jej pojawienia się.

Książka napisana jest rzeczowym językiem, momentami naukowym. Dzięki temu czuję, że autorzy nie szukają wymyków, aby przypodobać się czytelnikom, a po porostu przekazują ważne treści, których nie można infantylizować, czy spłaszczać. Depresja to poważna choroba i na poważnie o niej rozmawiajmy.

Polecam tę książkę zarówno tym, którzy podejrzewają u siebie depresję, jak i tym, którzy chcą lepiej zrozumieć ten problem, by być wrażliwym i czujnym na swoich bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *