6+,  7+,  8+,  9+,  Dla nastolatków,  Edukacyjne,  Komiks

„Samochody i ich fascynujące silniki”

Jestem ostatnią osobą, jaką podejrzewałabyś o czytanie książek o silnikach samochodów. A wyrażenie „fascynujące silniki” jeszcze kilka dni temu było dla mnie oksymoronem. Co się więc stało, że jako totalny samochodowy laik, pokazuję Ci książkę o autach, a dokładniej – o ich silnikach? Po pierwsze to naukomiks, nie jakieś pitu pitu. Po drugie – jest tu humor, wiedza i akcja. I po trzecie – fenomenalny, kipiący pasją wstęp, napisany przez dr Diandrę Leslie-Pelecky (zawsze warto czytać wstępy). I jak go przeczytałam, to od reszty „Samochodów i ich fascynujących silników” nie mogłam się oderwać.

Samochody i ich fascynujące silniki
Samochody i ich fascynujące silniki
Samochody i ich fascynujące silniki

„Samochody i ich fascynujące silniki” to nietypowy komiks, który zabierze Cię w podróż do przeszłości, opowie co nieco o teraźniejszości i namaluje wizję przyszłości. Oczywiście wszystko w kontekście samochodów. Na początek prehistoria, czyli pierwsza podróż samochodem, którą odbyła Bertha Benz (tak, kobieta! I tak, żona „tego” Benza). Ale będą też dawniejsze czasy, gdy dopiero wynaleziono koło. Będzie o silnikach parowych, spalinowych, aż dotrzesz do XX wieku i w wyobraźni przejedziesz się po pierwszych autostradach. Dowiesz się o nadwoziach, maskach, ale przede wszystkim o pracy silnika.

Samochody i ich fascynujące silniki
Samochody i ich fascynujące silniki

Poznasz fascynujące postaci i poczujesz wiatr we włosach, pokonując pierwsze rekordy prędkości. Wsiądziesz do zadziwiających maszyn, poznasz historię klaksonu, radia i bezpiecznej jazdy. Podejrzysz auta od środka. I właśnie zapoznanie z wnętrzem samochodu, jego układami było dla mnie czymś rewelacyjnym, bo bardzo obrazowym. Wrażenie robi też ostatnia część „Samochody i środowisko naturalne”, bardzo potrzebna.

„Samochody i ich fascynujące silniki” to książka pełna dynamiki

Na pierwszy rzut oka całość może wydawać się nieco chaotyczna. Dużo jest w niej dynamiki (w końcu jest o autach 😉 ), ciekawostek, dialogów i detali. Sporo postaci (cieszę się, że tak dużo kobiet), historii, wiedzy łatwo przyswajalnej. Jednak po kilku stronach całość zaczyna się układać i już wiesz, jak czytać tę książkę.

„Samochody i ich fascynujące silniki” to wspaniały prezent dla młodych fanów aut, ale zasieje również ziarno ciekawości u tych, dla których wszystkie suvy, kombi, minivany czy crossovery zlewają się w jedno, czyli po prostu w auto ;).

„Samochody i ich fascynujące silniki”, Dan Zettwoch

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2022

Liczba stron: 128

Wiek: 6+

Inne książki o samochodach: „Ale jazda! Historia samochodu”, „Sekrety pojazdów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *