„Gotu Gotu”
Jestem zdania, że od najmłodszych lat należy otaczać dzieci pięknymi, starannie dobranymi książkami. Dzięki temu od samego początku przyzwyczajają się do wartościowej literatury i kształtuje się ich gust czytelniczy. Gdybym miała polecić Ci właśnie takie pozycje, z pewnością byłaby to seria „Gotu Gotu” — cztery tytuły poświęcone naleśnikom, jajkom, kaszkom i ciastkom. To mogą być pierwsze książki kulinarne Twojego dziecka, a na pewno pierwsze, które zaangażują niemal wszystkie jego zmysły.
Ciekawi Cię, czym te książki urzekły mnie najbardziej? Przede wszystkim oprawą graficzną, ilustracjami i kolorystyką. Są proste, a zarazem artystyczne. Stonowane barwy przyciągają uwagę najmłodszych, nie będąc przy tym zbyt intensywne. Kształty są nieskomplikowane, ale dynamiczne — mam wrażenie, że niemal czuję podmuch powietrza, kiedy w książce dmuchamy na stygnący lukier na ciasteczkach. Oszczędność w prezentowaniu detali daje przestrzeń dla dziecięcej wyobraźni i dodatkowo pobudza zmysły.
Wraz z serią „Gotu Gotu” będziemy chlapać, ugniatać, stukać, polewać, ciachać i turlać — czyli wykonywać wszystkie te czynności, które towarzyszą przygotowywaniu kaszy, jajecznicy, naleśników lub ciastek. Autorka, Anna Jaroń, zaprasza dzieci do zabawy poprzez bogactwo wyrazów dźwiękonaśladowczych. Mamy tu całą gamę takich słów: „a psik!”, „chlup, chlup”, „mieszu, mieszu”, „plim, plam” — to tylko kilka przykładów. Te dźwięki w naturalny sposób wspierają rozwój mowy.
Podaruj swojemu dziecku te książki, bo rozbudzają nie tylko wyobraźnię, ale także apetyt… na dobrą zabawę! Seria „Gotu Gotu” ma idealny format, aby zabrać ją ze sobą do restauracji i oglądać w oczekiwaniu na pyszne naleśniki. Jednak najlepiej sprawdzi się w domowej kuchni, gdzie razem będziecie solić, lepić, smarować i mieszać. A przede wszystkim — jeść!
Życzę Ci smakowitej zabawy z tymi znakomitymi książkami!
Seria „Gotu, Gotu” („Naleśniki”, „Jajo”, „Kaszka”, „Ciacho”), Anna Jaroń
Wydawnictwo Tektura, 2024
Wiek: 0+