7+ / 8+ / 9+ / Edukacyjne / Z humorem

„Harcuj z nami ze słowami”

Bohaterami tej książki są słowa. Jest ich tu wiele, zarówno tych tytułowych, jak i tych, które je opisują. Wiadomo, żeby pisać o słowach, potrzebne są inne słowa. Nie drążę dalej, bo zaraz sama zamotam się we własnych słowach. A chcę przede wszystkim napisać, że przed Tobą leksykon wesoły, intrygujący i mądry. Oto „Harcuj z nami ze słowami”, druga część książki sprzed 7 lat „Dawniej, czyli drzewiej”.

Harcuj z nami ze słowami
Harcuj z nami ze słowami

Wesoły, bo Małgorzata Strzałkowska na każdej stronie raczy czytelnika smaczkami leksykalnymi, historycznymi, czy obyczajowymi. Wtóruje jej przy tym Adam Pękalski, ilustrując owe smaczki czasem dosłownie, czasem z dystansem, ale na pewno zadziornie. Bo okazuje się, że wiele polskich słów i wyrażeń sprzed setek lat, obecnie mogłoby zostać odebranych za co najmniej zaczepne, może nieodpowiednie albo całkowicie niezrozumiałe. Dlatego, gdyby Polak z XIX wieku spotkał Polaka współczesnego, to mogliby się nie dogadać.

Harcuj z nami ze słowami

Wyobraź sobie, że ktoś recytuje taki oto wierszyk:

„Pójdźmy, Jasiu, oba,

Nie bójmy się boba,

Bo bobo malutkie,

Zbijemy go oba!”

Jaka będzie Twoja reakcja? Ja pewnie zapytałabym „Dlaczego chcesz bić jakieś dziecko? Czemu się go boisz? Co ci zrobiło?”. Po chwili okazałoby się jednak, że bobo to dawny słowiański demon, którym straszono dzieci. Uff, bo już chciałam wzywać opiekę społeczną.

„Harcuj z nami ze słowami” to również książka intrygująca. Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego mówi się „sam jak palec”? Przecież mamy ich aż 20! Albo czemu związki frazeologiczne odnoszące się do psów, mają negatywny wydźwięk? (zejść na psy, pogoda pod psem, psie pieniądze). A samochód? Skąd ta nazwa? Przecież samochód sam nie chodzi, a jeździ. Może zatem powinno się mówić „samojedź”?

Harcuj z nami ze słowami
Harcuj z nami ze słowami

„Harcuj z nami ze słowami” to książka, o której powinno się mówić na lekcjach polskiego

Wreszcie to książka niebywale mądra. Bo oprócz tego, że odkrywa szalenie ciekawe tło polskich słów, to jeszcze robi to w taki sposób, że chcesz więcej i więcej. To nie nudna lekcja polskiego ani gramatyczny terror. To fantastyczna podróż do przeszłości, która odświeża spojrzenie na współczesny język.

Czytaj „Harcuj z nami ze słowami”, jeśli szukasz książki, przy której cała rodzina będzie się dobrze bawić!

„Harcuj z nami ze słowami”, Małgorzata Strzałkowska, Adam Pękalski

Wydawnictwo Bajka, 2022

Liczba stron: 64

Wiek: 7+

Author

magdadzioba@wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

"Smok mojego taty"

2022-11-16