3+,  4+,  5+,  6+,  7+,  O emocjach

„Czy mogę się trochę posmucić?”

Nie chcę Cię wprawić tym wpisem w smutny nastrój, choć to książka zwłaszcza o smutku. Nie chcę też wywołać niepotrzebnego dystansu lub oporu, pisząc, że to książka wzruszająca, przy której mogą Ci się zaszklić oczy. Sama wiem, że takie określenia czasami sprawiają, że odwlekam sięgnięcie po jakiś tytuł. Bo moment nie jest odpowiedni, bo mamy przecież takie dobre humory, po co więc je psuć? Sięgniemy po nią wtedy, gdy będzie taka potrzeba. A może jednak warto zrobić to wcześniej i na trudne emocje spojrzeć łagodnie, z czułością? W końcu nie sposób ich uniknąć.

Czy mogę się trochę posmucić?
Czy mogę się trochę posmucić?

Smutku, tęsknoty i żalu nie odepchnie od siebie Szymon, bohater książki „Czy mogę się trochę posmucić?”. Jego ukochany kot, Benek, zachoruje. Choroba okaże się na tyle poważna, że Benek nie wróci już do domu od lekarza. Pewnie trafi do kociego nieba, jak podpowiada Szymonowi mama.

„Czy mogę się trochę posmucić?” to książka, która oswaja trudne emocje związane ze stratą

Cała historia skupia się wokół tego ważnego dla chłopca i jego rodziców wydarzenia. Szymon doświadczy uczuć, których wcześniej nie znał. Złość będzie niespodziewana i mocna. Smutek nagły i dojmujący. A strach o najbliższego przyjaciela tak duży, że Szymonowi trudno będzie skupić się na czymkolwiek innym. Kaja Buch jednak nie przytłacza tylko trudnymi emocjami. Szymon dostanie od rodziców ogrom wsparcia, zrozumienia i bliskości. Miłość i spokój dorosłych (również weterynarki) są mocno wyczuwalne, a wspólne przeżywanie smutku okaże się dla Szymona niebywale istotne.

Czy mogę się trochę posmucić?
Czy mogę się trochę posmucić?
Czy mogę się trochę posmucić?

I choć to opowieść o smutnym momencie z życia chłopca, to jest w niej jakaś dawka optymizmu. Być może to kocie niebo, wspomnienia o przyjacielu, czułe przytulasy i głębokie wdechy sprawiają, że ta książka jest jak plasterek na złamane serce.

„Czy mogę się trochę posmucić?” może być książką-pocieszycielką, gdy podobna sytuacja spotka Twoje dziecko. Może też być książką, która tłumaczy emocje innych lub przygotowuje na to, co może się kiedyś wydarzyć. Myślę, że to dobra książka również dla rodziców, bo podpowiada, jak mądrze i łagodnie przeprowadzić dziecko przez stratę.

Polecam zwłaszcza ze względu na poruszony temat, bo nadal niewiele jest książek oswajających stratę ukochanego zwierzaka.

„Czy mogę się trochę posmucić?”, Kaja Buch

Ilustracje: Monika Kucharska

Wydawnictwo Book Ojciec, 2022

Liczba stron: 46

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *