3+,  4+,  5+,  6+,  7+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Duży problem”

„- Bo nawet największe problemy i troski znikają jak kamfora, gdy dzielimy je z innymi” – powiedział Filozof i trudno się z nim nie zgodzić, choć jeszcze niedawno zastanawiał się nad przyczyną istnienia problemu. A problem był naprawdę dużych rozmiarów. Znienacka spadł z nieba na wioskę i po prostu sobie był. Może to jakiś kosmiczny odłamek? Może jakiś głaz z dziwnymi kraterami? A może zmutowany owoc?

Duży problem
Duży problem

Dorośli debatują, rozmyślają, rozpisują plany. Co z problemem zrobić? Przeturlać, zrzucić na niego bombę, przenieść w inne miejsce? Odbył się nawet protest, na który przybyły tłumy. Ale również to nie wzruszyło problemu. Dzieci natomiast podchodzą do problemu coraz bliżej. W przeciwieństwie do dorosłych nie wydają się przestraszone, zmartwione czy zdenerwowane. Są po prostu ciekawe i pozbawione uprzedzeń. A gdyby tak spróbować, jak problem smakuje? Wygląda całkiem apetycznie. Nie zdradzę Ci jednak, o jakim smaku jest ten problem, też miej przyjemność z czytania.

Duży problem

„Duży problem” to poetycka opowieść o wyzbywaniu się uprzedzeń, o ciekawości i otwartości.

Niektórzy chcą wszczynać wojny albo zamknąć się w domu przed nieznanym, a wystarczy odrobina dziecięcej ciekawości, otwartości i życzliwości. Piękne myśli można wyczytać z „Dużego problemu”. I piękne obrazy można też dostrzec. W baśniowej wiosce jest wprost magicznie. To świat fantastycznych motyli, wśród których są naukowcy, dowódcy wojsk (niczym Napoleon), a nawet pesymiści. Budują konie (trojańskie?), uprawiają wspinaczkę, konstruują bomby. Niektóre czytają książki, mają ulubione zabawki (uroczy słonik na kółkach) i wygodne fotele, w których odpoczywają.

Duży problem

Jeśli znasz takie książki jak „Co to jest szkoła?”, „Nie trzeba słów”, „Sprzedawca szczęścia” czy „Idealna chwila”, to bajkowy nastrój ilustracji, przydymione kolory i głębia Cię nie zaskoczą. To Marco Soma obrazami tworzy atmosferę, której się nie da podrobić. A towarzyszy mu Davide Cali („Wyspa Cieni”, „Sprzedawca szczęścia”, „Top Car”) bystry obserwator współczesności, który mistrzowsko ubiera rzeczywistość w język baśni, magii i snu.

Polecam Ci więc znaleźć wygodne miejsce i dać sobie czas na zanurzenie się w tym trochę dziwnym, a jednak przyciągającym i czarującym świecie cudacznych postaci i ich spraw. Może w którejś z nich dojrzysz siebie?

Duży problem

„Duży problem”, Davide Cali, Marco Soma

Wydawnictwo TAKO, 2022

Liczba stron: 28

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *