Edukacyjne,  O przyrodzie

„Przyjaciele z lasu i łąki”

„Przyjaciele z lasu i łąki” to kolejna nowość z wydawnictwa Jedność i projektu „Życie bez granic”. To książka o nietypowych przyjaźniach i zaskakujących relacjach. A bohaterami nie są tu ludzie, a drzewa, grzyby, owady czy ptaki. Ich zależności i osobliwe współprace są głównym tematem tej urokliwej książki, która zaprasza do zgłębiania świata natury.

Przyjaciele z lasu i łąki
Przyjaciele z lasu i łąki

Trudno oprzeć się temu zaproszeniu, bo już sama okładka kusi intensywną zielenią, a oczy sarny niemal hipnotyzują. W środku będzie równie soczyście, żywo i barwnie. Autorka przeprowadza czytelnika przez cztery pory roku i na ich tle ukazuje nadzwyczajne (a może zwyczajne) współdziałanie rozmaitych stworzeń.

Przyjaciele z lasu i łąki

A pomysł na opowiedzenie o tych zwyczajach jest na tyle prosty i atrakcyjny, że zaciekawi nie tylko pasjonatów przyrody, ale również tych, którzy dopiero zaczynają odkrywać piękno natury. Otóż nie ma tu kolumn tekstu, które mogłyby zniechęcać, są za to krótkie ciekawostki ujęte w niewielkie dymki. Są też wtrącenia od autorki i bezpośrednie zwroty do czytelnika, które dodatkowo przykuwają uwagę i dodają całości swobody. Ich tłem stają się przydomowe ogródki, tarasy, parki i łąki. Każda rozkładówka pokazuje, że aby obserwować przyrodę, wystarczy wyjść na spacer, a czasem nawet tylko wyjrzeć za okno. Potrzebne będą jedynie uważność, spostrzegawczość i cierpliwość.

Przyjaciele z lasu i łąki
Przyjaciele z lasu i łąki

„Przyjaciele z lasu i łąki” zaznajamiają z nazwami roślin i zwierząt oraz opowiadają o różnorodnych procesach na przestrzeni zmieniających się pór roku. To książka, od której bije szacunek do natury, radość z jej doświadczania i ogromna chęć odkrywania. A jej wyraźnym zamysłem jest uświadomienie, że „świat jest pięknym zielonym domem dla ludzi, zwierząt i roślin”.

„Przyjaciele z lasu i łąki”, Ilka Sokolowski, Steffen Walentowitz

Wydawnictwo Jedność dla dzieci, 2023

Liczba stron: 40

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *