7+,  8+,  9+,  Dla nastolatków,  Edukacyjne,  Komiks,  O zwierzętach,  Z humorem

„Detektyw Wróbel i złamane pióro”

Od zawsze podskórnie czułam, że z ptakami lepiej nie zadzierać. Szalony film Hitchcocka tylko podkręcił moje przeczucia. I choć nie uciekam, gdy fruną nad głową (ba, nawet zdarza mi się ich wypatrywać z lornetką), to za każdym razem na widok tych najbliższych krewniaków dinozaurów, czuję podziw. Ach, też poszybowałabym tak po niebie! Dobra, schodzę (zlatuję) na ziemię, bo tu czeka na mnie odjechany komiks Tomasza Samojlika i Adama Wajraka (a kto kojarzy serię „Umarły Las”, ten wie, że będzie się działo). „Detektyw Wróbel i złamane piórko”, o nim właśnie mowa.

"Detektyw Wróbel i złamane pióro"
"Detektyw Wróbel i złamane pióro"

A jest to komiks charakterny i zwariowany zarazem. Z bohaterami zaciekłymi, nieprzejednanymi, czasem sprytnymi, a czasem gapowatymi (taka ptasia natura). Ale, momencik! Przecież nie można wszystkich ptaków wrzucić do jednego worka. Jastrzębie to doskonali myśliwi, ale już gołębie bywają łatwym łupem, chociażby dla kun. Wrony to mądrale zajadające się orzechami i owocami, ale krogulce z menu najchętniej wybierają drobne ptaszki. Dlatego też w tym komiksie znajdziesz plejadę ptasich osobowości.

"Detektyw Wróbel i złamane pióro"

„Detektyw Wróbel i złamane pióro” to komiks, który bawi i dostarcza solidnej dawki wiedzy.

Będzie detektyw Wróbel, czujny, odważny i bohaterski. Będzie banda krogulców, wiecznie głodnych i polujących. Znajdzie się też niewyspana sowa, wyluzowany dzięcioł, a także banda zdyscyplinowanych mew. A skoro tytułowy bohater to detektyw, to będzie też zagadka. Otóż z niewyjaśnionych przyczyn ptaki spadają na ziemię. Nie wszystkie, ale kilka. Czy ktoś na nie poluje? Czy to sprawka krogulców, mew lub gawronów? A może winnego wcale nie należy szukać wśród ptaków?

"Detektyw Wróbel i złamane pióro"
"Detektyw Wróbel i złamane pióro"

Rewelacyjnie czyta się „Detektywa Wróbla”. To komiks z żartem, pazurem, ptasim slangiem. A przecież z dobrym humorem i ciętym dialogiem łatwiej też przyjmuje się wiedzę. Tej ornitologicznej jest tu solidna dawka. Komiksowe dymki nie są przeładowane tekstem, dzięki czemu całość czyta się w mig (prawie z prędkością, z jaką sokół chwyta ofiarę w locie). A zadziorne, dynamiczne i dowcipne ilustracje mocno przykuwają uwagę. Dodatkowo sporo zwrotów akcji, potoczny język i umiejscowienie historii w miejskich realiach sprawiają, że całość będzie wyjątkowa atrakcyjna dla współczesnych młodych czytelników i czytelniczek. Świetna książka, która wciąga na całego.

„Detektyw Wróbel i złamane pióro”, Tomasz Samojlik, Adam Wajrak

Wydawnictwo Agora dla dzieci, 2023

Liczba stron: 128

Wiek: 7+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *