3+,  Uncategorized,  Z humorem

„Amadeusz Foczka (ale z głową bobra)” M. Sternicka -Urbanke

Zastanawiałeś się kiedyś, czy zebra jest czarna w białe paski, czy może biała w czarne paski? A czy ma to w ogóle jakieś znaczenie? Nie ma! Zebra raczej się nad tym nie zastanawia i jest szczęśliwa 🙂 Dzisiaj przedstawiam Ci Amadeusza Foczkę, który długo zastanawiał się nad tym, czy jest foką z głową bobra, czy może bobrem z tułowiem foki. Zapraszam więc do salonu fryzjerskiego „Fryzury Dla Kreatury” 🙂

Amadeusz Foczka jest bardzo zdolnym fryzjerem, sam nawet wygryzł z drzewa swój grzebień. A to dzięki swoim bobrzym zębom. Uwielbia również zjeżdżać na zjeżdżalni i bawić się piłką. Nic w tym nadzwyczajnego, też lubiłbyś takie zabawy, gdybyś miał focze płetwy 😉 Do salonu Amadeusza przychodzą ciekawi goście, Lucyna Chytrusek – pół kura, pół lisica, Julian Szarak – pół tygrys, pół zając czy Longina Dystans, pół gepard, pół żółw. Każda z tych postaci chce zadbać o swój wygląd, przystrzyc ogonek, pofarbować futerko albo uczesać grzywę. Dla Amadeusza to idealna okazja, aby każdemu zadać poważne pytanie – kim pan/pani właściwie jest? Na koniec wyciągnął taki oto wniosek:

„Czy masz pysk, czy parę czułek,

trąbę, dziób czy grzywę ryżą –

najważniejsze kim się czujesz,

nie – kim inni ciebie widzą.

Polub siebie, dalej, śmiało!

Będę strzyc, by tak zostało!”

Kim jesteś?

„Amadeusz Foczka (ale z głową bobra)” jest laureatem III edycji międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci „Jasnowidze”. Nagroda w pełni zasłużona – wartościowy przekaz ubrany jest tutaj w formę wesołej bajki o niecodziennych zwierzętach, a na dodatek okraszony pastelowymi rysunkami, które sprawiają wrażenie, jakby zostały namalowane chwilę temu i lekko się rozmazały. Za te oryginalne ilustracje brawa należą się Justynie Sokołowskiej.

Książka Marii Sternickiej – Urbanke w niezobowiązujący sposób porusza niebagatelny temat, jakim jest poczucie własnej tożsamości. Czy to, jak wyglądasz, mówi wprost jakim jesteś człowiekiem? A czy da się jednym słowem odpowiedzieć na pytanie – kim jestem? Warto ten temat poruszyć z dzieckiem właśnie przy lekturze „Amadeusza Foczki”. Odpowiedzi dzieciaków na pewno będą zaskakujące! 🙂

Zdaniem Basi

Ulubioną postacią Basi jest Longina Dystans. Ponieważ jej głowa jest żółwia, czytałyśmy dialogi Longiny baaaaardzo pooooowoli. To Basię bawiło jeszcze bardziej. Uwielbiam, gdy czytaniu książek towarzyszy szczery śmiech Basi 🙂 „Mamo, a ja to bym chciała być – Basia Jednorożec”!

PS. Razem z Basią dziękujemy Wydawnictwu Dwie Siostry i Justynie Sokołowskiej, za zorganizowanie wyjątkowych warsztatów w towarzystwie Amadeusza Foczki!

„Amadeusz Foczka (ale z głową bobra)” Maria Sternicka – Urbanke

Ilustracje: Justyna Sokołowska

Wydawnictwo Dwie Siostry, 2021

Ilość stron: 44

Wiek: 3+

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *