„Jad. Toksyczne substancje w świecie zwierząt”
Ostatnio obserwuję bardzo ciekawy trend wśród książek dla dzieci o zwierzętach. Otóż nie są to tylko albumy ze spisem zwierzaków i ich standardowymi cechami. Są to natomiast książki, które pokazują zwierzęta od niecodziennej strony, opowiadają o nich fascynujące historie i skupiają się na ich nadzwyczajnych wyróżnikach. Możesz więc trafić na książki, które za punkt honoru obiorą sobie opowieści o supermocach zwierząt, o ich pupach i nosalach, a także o tym, w jaki sposób zwierzaki lubią drzemać. A teraz mam kolejny hit, „Jad. Toksyczne substancje w świecie zwierząt”. I to będzie coś wstrząsającego 🙂
Bo gdy czytasz, że mała (1,5 cm długości), śliczna żabka w złotym kolorze, może swoim jadem zabić nawet 20 dorosłych, to jest to jednak w jakiś sposób wstrząsające. Albo, gdy dowiadujesz się, pewna osa jest w stanie wygrać pojedynek z tarantulą, a potem złożyć w jej ciele jaja, to też trochę jeży włos na karku. I mój faworyt – piękne, kolorowe stożkowe muszle, które masz ochotę przywieźć z egzotycznych wakacji. A co jest w środku? Ślimak, który paraliżuje swoją ofiarę i połyka ją żywcem! OMG!
„Jad” to książka, która zdumiewa i fascynuje
„Jad. Toksyczne substancje w świecie zwierząt” w atrakcyjny sposób prezentuje wybrane jadowite i trujące zwierzęta. Opisy są krótkie, przypominają raczej ciekawostki niż obszerny wywód. Pasjonaci potraktują je raczej jako zajawkę do zgłębienia tematu. Nie brakuje tu szczypty humoru, barwnych porównań czy elementów zaskoczenia. Bohaterowie tej książki przerażają i jednocześnie fascynują. Zadziwiają i wzbudzają respekt. A na pewno uświadamiają, że świat zwierząt rządzi się swoimi prawami.
Bardzo podobają mi się ostatnie strony książki, które pogłębiają fakty o samej specyfice jadu. Są tu informacje o pracy toksynologa oraz o antidotach. Jest też 13 ciekawostek na temat jadu, które zadziwią jeszcze bardziej. Znalazło się też miejsce na krótką zabawę „Zdrowy, chory czy martwy?”, w której zadaniem czytelnika jest odgadnięcie skutku spotkania ofiary z jadowitym stworzeniem.
„Jad” to dobry punkt wyjścia do poszerzenia wiedzy o jadowitych zwierzętach i ich truciznach. Zachęca do szukania kolejnych informacji, do sprawdzania i pogłębiania wiedzy. A nawet jeśli nie jesteś zafiksowany na punkcie jadowitych zwierząt, to i tak pozostaniesz z poczuciem zachwytu nad tą pozycją.
„Jad. Trujące substancje w świecie zwierząt”, Ico Romero Reyes, Tania Garcia
Wydawnictwo Kropka, 2022
Liczba stron: 48
Wiek: 6+