4+,  5+,  6+,  7+,  8+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach,  Serie

„Adelka i kot wyjątkowy”

„Mamo, przecież dla każdego człowieka jego własny kot jest wyjątkowy” – powiedziała Basia po przeczytaniu samego tytułu. I tak naprawdę tym basiowym stwierdzeniem mogłabym podsumować przesłanie niebywale ciepłej książki – „Adelka i kot wyjątkowy”. Napiszę jednak o niej trochę więcej, bo zdecydowanie warto poznać jej błyskotliwą bohaterkę.

Adelka i kot wyjątkowy
Adelka i kot wyjątkowy

Adelka kocha koty i rysowanie, więc codziennie tworzy obrazki wyjątkowych kotów – w paski, cętki, w kratkę, całe czerwone i fioletowe. I choć w domu jest już Lucyna (kot mamy), to przeogromnie pragnie mieć własnego kota. Rodzice nie mówią nie, jednak chcą, aby Adelka trochę podrosła. W końcu opieka nad zwierzakiem to odpowiedzialność. Mija lato („Jeszcze nie teraz. Jak trochę podrośniesz”), jesień („Jeszcze nie teraz. Jak trochę podrośniesz”) i zima („Jeszcze nie teraz. Jak trochę podrośniesz”). Nadeszła wiosna, a wraz z nią szansa na upragnionego kota. Adelka marzy o białym kotku z niebieskimi oczami.

Adelka i kot wyjątkowy

Traf chciał, że pewnego dnia dziewczynka znajduje na dworze biednego, chudziutkiego kotka. Nie jest ani biały, ani puszysty, nie ma nawet niebieskich oczu. Trzeba go wziąć do domu, nakarmić i poszukać jego właścicieli. Adelka czeka przecież na swojego wyjątkowego kota… A co, jeśli właściciele się nie znajdą? A może Adelka wcale nie będzie chciała, aby się znaleźli?

„Adelka i kot wyjątkowy” to urocza opowieść o tym, jak postrzegamy wyjątkowość.

„Adelka i kot wyjątkowy” to urocza opowieść o tym, jak postrzegamy wyjątkowość. To historia, która pokazuje, że rzeczywistość i codzienność bywają piękniejsze niż nie jedno marzenie. Że czasami coś wyjątkowego, mamy tuż pod samym nosem.

Adelka i kot wyjątkowy

Cenię tę książkę za jej spokój, mądre dialogi i czułych bohaterów. Również za to, że w historii wyczuwa się serdeczność, troskę i bliskość. To łagodna opowieść (i łagodne ilustracje), w której czas swobodnie płynie, a Ty poddajesz się jej urokowi. Polecam do wspólnego czytania, przytulania i wyciszenia.

A jeśli polubisz Adelkę, tak mocno jak Basia i ja, to zdradzę Ci, że wkrótce pojawią się kolejne tytuły z tą rezolutną bohaterką 🙂

Adelka i kot wyjątkowy

„Adelka i kot wyjątkowy”, Anna Bichalska

Ilustracje: Beata Zdęba

Wydawnictwo Bis, 2022

Liczba stron: 48

Wiek: 4+

Inne książki dla dzieci w wieku 4+: „Dźwięk”, „Nudzę się”, „1000 krów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *