Księga niezwykłych zjawisk przyrody
„Księga niezwykłych zjawisk przyrody” to książka dla każdego dziecka, które na widok tęczy od razu pyta o to, jak powstają takie cuda na niebie. To też książka dla tego dziecka, które kiedykolwiek zastanawiało się, czy śnieg można zrobić w domu. Również dla tego, które jadąc na wakacje nad Bałtyk, pyta, czy na pewno nie będzie tsunami. Jeśli zatem masz w domu młodego człowieka, który ciekawy jest świata i zjawisk, które go otaczają, to koniecznie sięgnijcie po „Księgę niezwykłych zjawisk przyrody”. Z tą książką burze, grady i wulkany nie będą miały przed Wami tajemnic.
Gdy wyobrażam sobie atrakcyjną, ciekawą i przystępną książkę popularnonaukową dla dzieci, to przed oczami widzę właśnie „Księgę niezwykłych zjawisk przyrody”. Dlaczego? Bo to książka, w której wiedza podana jest w sposób nieskomplikowany i przemyślany. To zawsze krótkie wyjaśnienie działania każdego zjawiska, informacje o rekordach, nawiązanie do historycznych wydarzeń lub legend i zaproszenie do domowych eksperymentów. Oprócz tego jest też kilka słów o tym, w jaki sposób do występowania danego zjawiska (albo zmiany w jego naturze) przyczynia się człowiek.
„Księga niezwykłych zjawisk przyrody” przygląda się zjawiskom często spektakularnym. Opowiada o zorzy polarnej, burzy piaskowej czy zaćmieniu słońca. Bierze też na tapet zjawiska bardziej przyziemne, o ile można się tak wyrazić, mówiąc o chmurach, śniegu czy tęczy 😉
To książka atrakcyjna również dla oka. Grafiki są kolorowe, nowoczesne i obrazowo prezentują każde zjawisko. Pobudzają wyobraźnie i zapraszają do dalszego zgłębiania tematu. Myślę, że to wydanie dobrze sprawdzi się jako prezent.
Gorąco polecam Ci tę książkę, bo, jak to powiedziała Basia, możesz sobie zrobić w domu pioruny i burzę piaskową.
„Księga niezwykłych zjawisk przyrody”, Dunia Rahwan, Tommaso Vidus Rosin
Wydawnictwo Jedność dla dzieci, 2024
Wiek: 9+