3+ / 4+ / 5+ / 6+ / 7+ / 8+ / Picturebook / Z humorem

„Plemię Śmierdziaków”

„Plemię Śmierdziaków” to opowieść o dziecięcej swobodzie, o nieskrępowanej radości, o potrzebie wolności, sprawczości i zaufania ze strony dorosłych. Gdy te pragnienia nie są zaspokojone, wtedy lepiej wyprowadzić się za Sosnową Górę i tam rozbić obóz. Wdrapywać się na drzewa, rozpalać ogniska, skakać po kałużach i zaprzyjaźnić się z lisami albo zaskrońcem. A przede wszystkim pozbyć się sztywnych ubrań, wykrochmalonych majtek i uwierających skarpetek. Poczuć wiatr we włosach i zjednoczyć się z naturą. Zgadłam, że to jedno z marzeń Twojego dziecka (może tego, które nosisz głęboko w sercu)?

Elise Gravel (tekst) i Magali Le Huche (ilustracje) wyjmują nas z wyprasowanego świata i wrzucają w dziki las – głośny, żywy i trochę śmierdzący. Jego przeciwieństwem jest piękny, nowy, błyszczący sierociniec Iwony Wkancik. Ta kobieta nie znosi brudnych dzieci i zrobi wszystko, aby zwabić je z lasu, wyszorować i posadzić w nieskazitelnie czystych ławkach. Czy Plemię Śmierdziaków nabierze się na jej intrygę?

„Plemię Śmierdziaków” to humorystyczna opowieść o dziecięcej swobodzie, wolności i potrzebie zaufania ze strony dorosłych.

Czytanie „Plemienia Śmierdziakow” daje ogrom radości. Tekst jest zabawny, prosty i naturalny – dokładnie taki, jaki dzieci czują najlepiej. A dynamiczne ilustracje, pełne ruchu, luzu i humoru wywołują uśmiech i zarażają optymizmem.

Tę książkę warto czytać wspólnie z dzieckiem, bo to nam, dorosłym, może ona wiele rozjaśnić w głowach. Sprowadzić na ziemię, aby potem rozniecić ochotę na wdrapywanie się na drzewa. „Plemię Śmierdziaków” ukazuje bowiem dziecięcą perspektywę i wyciąga na wierzch dawno zakopane potrzeby każdego z nas – jedności z naturą, odkrywania świata po swojemu i wyrwania się z utartych schematów i oczekiwań. To wreszcie robienie tego, na co tak naprawdę ma się ochotę. Okazuje się bowiem, że czasem można odwrocić role i wziąć przykład z dzieci. A przynajmniej dać im więcej swobody, zaufania i wolności.

„Plemię Śmierdziaków” podaje na tacy filozofię życia, która w pierwszej chwili może wydawać się wywrotowa, bo daje prztyczka w nos sterylnemu światowi pełnemu reguł. A tak naprawdę jest pierwotna i bliska każdemu z nas. Może się bowiem okazać, że poczucie wolności zaczyna się tam, gdzie kończy się czysta koszula. Zacznij od małej plamki po zupie.

Author

magdadzioba@wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *