3+,  4+,  5+,  6+,  7+,  8+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Każdy z nas”, „Cześć, ciało!”, „Błętki? Róż? Ty i już!”

Pokażę Ci dziś ciekawą serię książek, które choć nie zawierają wiele tekstu, to zatrzymują na długo. Wywołują pytania, czasem dają odpowiedzi, skłaniają do rozmów i przemyśleń, a przede wszystkim zapraszają do patrzenia szerzej i dalej. To trzy tytuły, „Każdy z nas”, „Cześć, ciało!” i „Błękit? Róż? Ty i już!”, które skupiają się na tematach różnorodności, ciałopozytywności oraz płci i byciu sobą.

Książka „Każdy z nas” w obrazowy sposób pokazuje, że każdy człowiek jest wyjątkowy, a jednocześnie tak podobny do innych. Każdy czegoś się boi, każdy popełnia błędy, każdy potrzebuje czasami pomocy. Każdy z nas też korzysta z toalety, chce być potrzebny i czuć się bezpiecznie. Elise Gravel posługuje się w tej książce pewnego rodzaju wyliczanką, aby ukazać, że wszystkich ludzi łączą podobne uczucia, potrzeby i pragnienia. Podoba mi się, że autorka postawiła na ilustracje z wymyślonymi stworkami, a nie z ludzkimi postaciami. To ciekawy zabieg, bo na pierwszy rzut oka wszystkie stworki wydają się bardzo do siebie podobne. Jednak z każdą stroną zauważymy ich różnice, a może trafniej – to, że każdy jest wyjątkowy.

Ta seria otwiera głowy i serca!

„Cześć, ciało!” odczarowuje dotychczasowe spojrzenie na temat ludzkiego ciała. Nie skupiamy się tu więc na jego wyglądzie, choć je zauważamy i dostrzegamy różnice miedzy ciałami. Uwaga jest jednak przeniesiona na to, co ciało nam daje, i co my możemy dać ciału. To książka czuła i troskliwa, która sprawi, że po jej lekturze zechcesz sam/a siebie mocno przytulić.

W książce „Błękit? Róż? Ty i już!” Elise Gravel razem z Mykaellem Blaisem (który sam jest osobą transpłciową) objaśniają kwestie związane z rolami płciowymi, stereotypami na temat płci oraz wyjaśniają, czym jest płeć biologiczna i tożsamość płciowa. Stawiają czytelnikowi pytania i zachęcają do namysłu. Pytanie, z którym na pewno zostaniesz po przeczytaniu tej książki, to – „Czy nie byłoby miło żyć w świecie, w którym wszyscy mogą być po prostu sobą?”. W tej części na ilustracjach zobaczysz już ludzkie postaci.

Każda z tych książek uwrażliwia na innych i pomaga dobrze czuć się w swojej skórze. Wszystkie bardzo doceniam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *