3+,  4+,  5+,  6+,  O ekologii,  O przyrodzie

„Wróżkowy ogród”

Kto powiedział, że wróżki ogrodowe lubią porządek, przystrzyżoną trawę i środki owadobójcze? Przecież ich najlepsze przyjaciółki to gąsienice, a suche liście i patyki to najtrwalsze materiały do budowy wróżkowego domku. Okazuje się, ze Mimi, bohaterka książki „Wróżkowy ogród” nie miała o tym wszystkim pojęcia. A ponieważ bardzo chciała, aby w jej ogrodzie zamieszkały wróżki, to codziennie dbała o niego, aby stał się idealny. Idealny, czyli bez chwastów, bez owadów, bez suchych liści. Jednak czy taki ogród jest idealny również dla wróżek?

Wróżkowy ogród
Wróżkowy ogród

„Wróżkowy ogród” to kolejny (po „Kiedy bociany wróciły do domu”) tytuł wydawnictwa Świetlik z serii „Blisko natury”. I ponownie mówi o przyrodzie w sposób nieoczywisty, jakby mimochodem. Nie ma dydaktycznych zapędów ani moralizatorskich tonów. Jest po prostu magiczną opowieścią o pewnej dziewczynce, która marzyła o wróżkach. A że tłem całej historii staje się natura i to, w jaki sposób człowiek ją traktuje, pozwala mocniej wybrzmieć przesłaniu o byciu wrażliwym i uważnym na przyrodę. Bo gdy tylko Mimi wprowadziła do ogrodu trochę nieporządku, gdy pozwoliła trawie rosnąć, jak chce, a owadom dała spokój, to i wróżki udawało jej się czasem dostrzec.

Wróżkowy ogród
Wróżkowy ogród
Wróżkowy ogród

„Wróżkowy ogród” to książka delikatna i łagodna. Uwrażliwia i daje poczucie jedności z naturą. Pokazuje, że jest ona domem dla wszystkich żywych stworzeń. I nie warto zanadto w nią ingerować, aby nie zaburzyć zielonej harmonii.

Baśniowe, miękkie, pełne cieni i naturalnych barw ilustracje idealnie dopełniają treść. Stają się z nią nierozerwalne, tworząc picturebook pierwszej klasy. A zamieszczone na końcu pomysły na zbudowanie domku dla wróżek i przyjaznego im ogrodu, sprawią, że historia z książki stanie się rzeczywista.

Polecam „Wróżkowy ogród” bo w nienachalny sposób mówi o ekologii i szacunku do natury. I jest po prostu przepiękną historią o marzeniach, pragnieniach i działaniu.

„Wróżkowy ogród”, Georgia Buckethorn

Ilustracje: Isabella Mazzanti

Wydawnictwo Świetlik, 2023

Liczba stron: 32

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *