3+,  4+,  5+,  6+,  7+,  8+,  O emocjach

„Wiktor Lato, ilustrator”

„Wiktor Lato, ilustrator” to kolejna książka duetu Andrea Beaty i David Roberts, która podnosi na duchu i dodaje wiary we własne możliwości. Nawet gdy te mają pewne ograniczenia. Bo jeśli tak jak Wiktor, masz dysleksję, to wiesz, że niektórych uwarunkowań po prostu nie zmienisz. Możesz jednak swoim działaniom nadać kierunek. A jeśli jeszcze ktoś w Ciebie uwierzy, to skrzydła na plecach wyrosną Ci same. Żeby się wzbić w górę, musisz nimi tylko poruszać.

"Wiktor Lato, ilustrator"
"Wiktor Lato, ilustrator"

Wiktor niczego tak bardzo nie pragnął, jak nauczyć się czytać. Uwielbiał, gdy mama snuła opowieści, a brat czytał mu na huśtawce. Chciał w końcu czytać sam, a potem zostać pisarzem. Jednak to nie takie proste, zwłaszcza gdy litery zlewają się ze sobą i nie można im przypisać odpowiedniego dźwięku.

Wiktor miał jednak talent do rysowania (który przez jakiś czas tłumił). I właśnie obrazami zaczął opowiadać historie, wyrażać siebie i dawać szczerą radość innym. Jak to się stało, że początkowo niepewny siebie chłopiec, zawstydzony i czujący się nie na miejscu, rozkwitł tak pięknie, jak namalowane przez niego kwiaty? Otóż wsparcie najbliższych oraz uważna i mądra nauczycielka pomogły Wiktorowi w samoakceptacji i wyrażaniu siebie za pomocą sztuki.

"Wiktor Lato, ilustrator"
"Wiktor Lato, ilustrator"
"Wiktor Lato, ilustrator"

„Wiktor Lato, ilustrator” inspiruje i dodaje skrzydeł do działania.

Ta rymowana historyjka w łagodny i czuły sposób mówi o istotnych problemach. O trudnościach w nauce, braku akceptacji i zrozumienia, a także tłumionych pragnieniach. Pokazuje, że coś, co do tej pory uznawaliśmy za słabość lub wadę, może poprowadzić do odkrycia nowych talentów. Czasami wystarczy odpowiednia perspektywa.

"Wiktor Lato, ilustrator"

„Wiktor Lato, ilustrator” to książka wyjątkowa z kilku względów. Po pierwsze historia Wiktora została zainspirowana Aaronem Douglasem, afroamerykańskim malarzem i grafikiem, czołowym przedstawicielem Harlem Renaissance. Dzięki temu książka jeszcze mocniej inspiruje. Po drugie do tekstu wykorzystano krój pisma, specjalnie zaprojektowany dla osób z dysleksją. A po trzecie w przyjemny sposób uświadamia, że dysleksja to nie choroba i nie świadczy o człowieku. Ta książka chwyta za serce i pozostawia z poczuciem wyjątkowości.

„Wiktor Lato, ilustrator”, Andrea Beaty, David Roberts

Wydawnictwo Kinderkulka, 2023

Liczba stron: 40

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *