1+,  2+,  3+,  Edukacyjne,  Kartonówki,  O przyrodzie

„Bardzo głodna gąsienica”

Pytasz mnie o jedną ulubioną książkę Basi, gdy była maluchem? Bez wahania odpowiadam – „Bardzo głodna gąsienica”. Dlaczego? Bo to jedna z tych książek, które mają wiele warstw.

Bardzo głodna gąsienica

Gąsienica jest całkiem sympatyczna, choć niebywale żarłoczna. Nie wystarczy jej jedno jabłko w poniedziałek, we wtorek muszą być już dwie gruszki. W środę trzy śliwki. Co będzie w czwartek? Strach pomyśleć o sobocie. A może wcale nie strach, a ogromna ciekawość 🙂 A gdy jeszcze można razem z gąsienicą przegryzać się przez te wszystkie owoce, wciskać w nie paluszki, a może przeplatać wstążkę? Albo jak Basia, zaglądać przez wydrążone dziurki? Gąsienica w końcu stanie się tłusta i ogromna. Zawinie się w kokon, by wkrótce przeobrazić się w pięknego motyla. I to koniec tej historii. Podejrzewam jednak, że zaraz po przeczytaniu ostatniego słowa, usłyszysz – Jeszcze raz!

Bardzo głodna gąsienica
Bardzo głodna gąsienica

Eric Carle bazując na cyklu rozwojowym gąsienicy, stworzył książkę mądrą, a zarazem dowcipną. Angażującą i wesołą. Połączył elementy biologii z sensoryką, a naukę dni tygodni z poznawaniem owoców i kolorów. Zahaczył nawet o kwestie zdrowego odżywiania.

Jestem zwolenniczką ilustracji nieoczywistych, niestandardowych, takich, które pomagają kształtować gust małego dziecka. I takie właśnie obrazy znajdziesz w „Bardzo głodnej gąsienicy”. To zabawa z wyobraźnią i kreatywnością.

Bardzo głodna gąsienica

„Bardzo głodna gąsienica” po raz pierwszy została wydana w 1962 r.

Ta książka to nie nowość, ale za to fenomen wśród książkowych propozycji dla maluchów. Po raz pierwszy wydana w 1962 r. i przetłumaczona na ponad 60 języków. Znajdziesz ją również w innych formatach. Popularność tej książki zupełnie mnie nie dziwi, sama jestem jej fanką. Wiem jednak, że nie każdy rodzic jest do niej przekonany.

Gąsienica w kokonie

I tutaj mały apel. Proponuj swojemu dziecku książki różnorodne, też takie, które nie zawsze są zgodne z Twoim gustem. Niech samo wybiera, decyduje, kształtuje swoje upodobania. Zobaczysz, jak często będą różne od Twoich. Dzięki temu wzmocnisz w dziecku poczucie decyzyjności, odrębności i indywidualności. Zabierz je do księgarni, pozwól na swobodny wybór i obserwuj, jak rośnie człowiek o własnym guście i z własnym zdaniem.

Motyl

„Bardzo głodna gąsienica”, Eric Carle

Wydawnictwo Tatarak, 2018

Liczba stron: 26

Wiek: 0+

Inne książki dla maluchów: „Znaki”, „Akademia mądrego dziecka” , „I jak tu zasnąć?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *