„Skowronka Hopka”
„Byłoby cudownie, gdyby każdy od czasu do czasu przeczytał książkę” – mówi ślimak Błyskawica w książce „Skowronka Hopka. Na ratunek zimie”. A ja dodam jeszcze: niech to będzie dobra książka, taka jak „Skowronka Hopka”, czyli po brzegi wypełniona wartościami, dodająca pewności siebie i wzmacniająca poczucie sprawczości.
Nie będę ukrywać – gdy czytałam pierwszy tom, „Nie ma rzeczy niemożliwych”, co kilka stron miałam łzy w oczach. Wzruszeń nie brakuje, ponieważ wkraczamy w świat małej skowronki, która urodziła się bez skrzydeł i z bardzo krótkimi nogami. Jakby tego było mało, jesteśmy również świadkami jej porzucenia przez mamę i rodzeństwo (spokojnie, ten wątek zostanie dobrze zaopiekowany i zakończy się szczęśliwie). Jednak paradoksalnie to właśnie dzięki temu trudnemu doświadczeniu Hopka będzie miała szansę wzmocnić samą siebie. Pomoże jej w tym Puchuuuch Leśny Duch, który wcale nie okaże się tak straszny, jak głoszą plotki, zwłaszcza że jest wegetarianinem i nigdy nie zjadł nawet najmniejszego robaczka.
„Skowronka Hopka” to książka, które dodają odwagi, pokazują, czym jest przyjaźń i uczą, jak dbać o przyrodę.
Hopka przede wszystkim stanie się samodzielna. Uwierzy, że nawet bez skrzydeł może wiele osiągnąć. Będzie pomocną, troskliwą i życzliwą przyjaciółką, wrażliwą na innych, na naturę i świat wokół niej. Odnajdzie w sobie odwagę, wdzięczność i akceptację swojej odmienności. A dzięki tym wszystkim cechom poczuje chęć do działania. W pierwszym tomie, razem z przyjaciółmi, uratuje drzewa przed wycinką i pomoże pewnemu krukowi pokonać swoje lęki. Natomiast w drugiej części, „Na ratunek zimie”, Hopka i jej leśna ekipa pozbędą się z lasu wysypiska śmieci i sprawią, że zimą znów spadnie śnieg. Pomogą również indykowi, skupionemu na swoim wyglądzie, uświadomić sobie inne wartości. Ale najpierw uratują mu życie.
Książki z serii „Skowronka Hopka” wspierają dzieci, które potrzebują wzmocnienia poczucia własnej wartości, odwagi, pewności siebie i optymizmu. To także opowieści o przyjaźni, wdzięczności, tolerancji
i sile współpracy. Uczą dostrzegać naturę, dbać o nią i ją chronić.
Pokochałam te książki za czułą i uważnie utkaną opowieść, za humor oraz liczne wzruszenia. Samo dobro!
„Skowronka Hopka. Nie ma rzeczy niemożliwych”, „Skowronka Hopka. Na ratunek zimie”, Alex Donovici
Ilustracje: Stela Damaschin-Popa
Wydawnictwo ToTamto, 2024
Wiek: 6+