8+,  9+,  Dla nastolatków,  Serie

„Alex Neptun. Łowca piratów”

Bardzo czekałam na drugi tom przygód Alexa Neptuna, bo to przygodówka, z którą dobrze zniknąć pod kocem i przenieść się do Haven Bay. Już po pierwszych stronach poczujesz nadmorski klimat i szybko się zorientujesz, że przygoda, tajemnica, przyjaźń i fantastyka to słowa kluczowe najnowszej części, „Alex Neptun, Łowca piratów”.

Według mnie ta część jest jeszcze bardziej dynamiczna, zagadkowa i zaskakująca. Przyjaźnie się zacieśniają, tajemnice stają się coraz bardziej niebezpieczne, a magiczne moce Alexa są coraz silniejsze. Gdy okazuje się więc, że legendarny pirat Brineblood powrócił, aby odnaleźć smocze jajo, Alex i jego przyjaciele nie wahają się i również wyruszają na poszukiwania jaja. Wiedzą bowiem, że jeśli wpadnie ono w ręce Brineblooda, przyniesie to wiele nieszczęścia całej zatoce.

„Alex Naptun. Łowca piratów” to doskonała przygodówka z wartościowym przekazem.

Fabuła skupia się zatem na wyścigu Alexa z piratami, jednak po drodze bohaterowie odkrywają kolejne wątki związane z historią wodnego smoka, a także rodziny Alexa. David Owen wprowadza też do opowieści nową postać, zagadkową Meri o zielonych włosach. Ponieważ dziewczyna pochodzi z wrogiego statku, wzbudza w Alexie niepewność i podejrzenia. Nowa bohaterka uwidacznia cechy pozostałych bohaterów, które w pierwszej części nie były tak bardzo wyraźne. Zoey odnajduje w Meri przyjaciółkę, która rozumie i docenia jej zainteresowania, Alex wydaje się natomiast nieco zazdrosny, a przede wszystkim nieufny. Czy Meri zdradzi nowych przyjaciół? Czy jednak im pomoże?

Podobnie jak w „Złodzieju smoków”, tu również wyraźna jest relacja Alexa z dziadkiem i ze starszą siostrą. Podoba mi się sposób, w jaki są nakreślone, bo jest tu cała masa wsparcia, zrozumienia i motywacji. „Alex Neptun” to nie tylko przygoda, fantastyka i akcja. To również opowieść o odwadze, o odnajdywaniu samego siebie i o wielkiej sile, którą dają najbliżsi. To także mocny wątek ekologiczny i przyrodniczy. Jest tu też dobry humor.

Uwielbiam to uczucie, gdy przepadam w jakiejś historii i nie chcę z niej wychodzić. Gdy czytając, mam frajdę, a moja wyobraźnia nurkuje głęboko pod spienione fale oceanu. Wiem wtedy, że to książka, o której będę dużo opowiadać i zapewne nie raz ją sprezentuję zaprzyjaźnionym dzieciakom.

„Alex Neptun. Łowca piratów”, David Owen

Wydawnictwo Wilga, 2023

Liczba stron: 320

Wiek: 8+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *