Serie,  Z humorem

„Hip, hip, kura!”

Tą książką Justyna Bednarek rozbiła bank! „Hip, hip, kura!” to trzecia część przygód rodziny Ogórków i ich pierzastych współlokatorek i według mnie – najlepsza! A naprawdę nie sądziłam, że to możliwe, aby przebić poprzednie dwa tytuły, bo kury w wydaniu duetu Bednarek (tekst) i Jaworowska-Duchlińska (ilustracje) od początku uwielbiam miłością gdaczącą i dziobiącą.

Augusta, Żaneta, Hildegarda i Belka (to kury) w tej części okażą się jeszcze sprytniejsze, jeszcze bardziej przebiegłe i niebywale uważne. Bo, gdy dziwnym zbiegiem okoliczności w ręce małoletniej Karoliny zwanej Pypciem trafi smartfon, to te cztery czujne kurki wezmą sprawy w swoje pazurki. Może nie od razu i trochę przypadkowo, ale zadbają o to, aby rodzina Ogórków nie zatraciła się w internetowej rzeczywistości. Bo moc smartfona będzie na tyle silna, że pochłonie nie tylko Pypcia, ale też resztę rodziny.

Justyna Bednarek z żartem, swobodą i błyskotliwością pisze w „Hip, hip, kura!” o relacjach. Smartfon jest punktem wyjścia i przestrogą przed zatraceniem się w wirtualnym świecie. Całość jednak odczytuję jako potrzebę żywego kontaktu z drugim człowiekiem. Jako tęsknotę do przyjaźni, wspólnej zabawy i towarzystwa. A czasem wystarczy uparta kura, aby człowiek przejrzał na oczy. To również opowieść o rodzinie, marzeniach i pragnieniach. Również o tym, że każdy z nas jest inny.

„Hip, hip, kura!” to trzecia część przygód rodziny Ogórków i ich czterech zadziornych kur.

Wielki plus za naturalne wprowadzenie do historii bohaterki z niepełnosprawnością. A dowiadujemy się o niepełnosprawności Fredzi wyłącznie z ilustracji, ponieważ tekst zupełnie na to nie wskazuje. Takie ukazywanie osób z niepełnosprawnościami normalizuje ich wizerunek i obecność w przestrzeni społecznej. Pięknie!

Nie wyobrażam sobie w „Kurach” ilustracji innych niż te autorstwa Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej. Są charakterne, zadziorne i zabawne. Doskonale podkreślają osobowość każdej z postaci (Belka to moja faworytka).

Podsumowując „Hip, hip, kura!” to doskonała rozrywka, wartościowe przesłanie i dużo śmiechu. Jeśli nie znasz poprzednich części, to polecam sięgnąć od razu po całość. Rewelacja!

Wcześniejsze tomy: „Kury z grubej rury”, „O, kurza twarz!”

„Hip, hip kura!”, Justyna Bednarek, Nika Jaworowska-Duchlińska

Wydawnictwo Świetlik, 2023

Liczba stron: 183

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *