5+,  6+,  7+,  8+,  9+,  Serie,  Z humorem

„Kury z grubej rury”, „O kurza twarz!”

Czytanie ma sprawiać przyjemność. Dobrze więc, gdy książka bawi, szlifuje poczucie humoru oraz dodaje trochę abstrakcji i absurdu do codzienności. Bo który 6-latek nie lubi się chichrać, czytając z rodzicami? A która 7-latka pogardzi radosnym czytaniem o gadających, a nie gdaczących kurach? Dlatego dziś przed Tobą książka z kurzym pazurem! „O kurza twarz!” to już drugi tom przygód szalonych kur i nie mniej szalonej rodzinki Ogórków.

O kurza twarz!
O kurza twarz!

W pierwszej części, „Kury z grubej rury”, dowiesz się, jak w ogóle doszło do tego, że cztery kury (Augusta, Hildegarda, Belka i Żaneta) zamieszkały z rodziną Ogórków. Poznasz też samych Ogórków (a jest ich aż piątka). Zdziwisz się, bo okaże się, że kurzy język rozumie Wojtek (lat 6, nie lubi przedszkola). Zaśmiejesz się nie raz, a po skończonej lekturze będziesz mieć ochotę na więcej!

O kurza twarz!

I dobrze się składa, bo właśnie ukazał się drugi tom, „O kurza twarz!”, z jeszcze bardziej dynamiczną akcją. Tym razem kury jadą na wakacje do kurortu. Oczywiście razem z rodziną Ogórków. Na miejsce dotrą jeszcze z kogutem (który szczeka), kocicą (nieco diaboliczną) i jej właścicielką – śpiewaczką autostopowiczką.

„O kurza twarz!” to majstersztyk wśród książkowych komedii dla dzieci

O kurza twarz!

A co wydarzy się w Kurorcie Kameralnym? Oj, wiele się wydarzy! Tata Ogórek prawie się utopi (ale najpierw to Belka pójdzie na dno), kury zniosą jajka w domku na drzewie, kocica zaatakuje koguta, z nieba spadną gwiazdy, a Wojtek (który do tej pory nie miał zbyt wielu przyjaciół) polubi się z panią Alicją (śpiewaczką autostopowiczką). Ich znajomość stanie się dla chłopca tak ważna, że po powrocie z wakacji ogarnie go niebywała tęsknota. Na szczęście kury coś na to zaradzą (ale dopiero na Gwiazdkę). Wojtek pójdzie też do pierwszej klasy, jednak będzie się w szkole bardzo nudził.

O kurza twarz!

„O kurza twarz!” to absurdalne poczucie humoru, zabawa słowem, dynamika i cięte dialogi. To też mądre spostrzeżenia, dziecięce rozterki (kurze i dorosłe zresztą też) i emocje. Do tego minimalistyczne, ale charakterne ilustracje. Całość czyta się wyśmienicie! (Choć moje serce podbił przede wszystkim rozdział o pani Alicji i jej synu).

„O kurza twarz!”, „Kury z grubej rury”, Justyna Bednarek, Nika Jaworowska-Duchlińska

Wydawnictwo Słowne Młode, 2022

Liczba stron: 184, 176

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *