3+,  4+,  5+,  6+,  7+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach,  Serie

„Basia” ma już 15 lat!

Książki z serii „Basia” są z nami od lat. Pamiętam, że bardzo się ucieszyłam, gdy dowiedziałam się, że moja córka ma imienniczkę w postaci zadziornej bohaterki, którą stworzyła Zofia Stanecka. Gdy przeczytałyśmy pierwszy tytuł, obie wiedziałyśmy, że podobieństw między Basiami jest jeszcze więcej. A i w pozostałych członkach książkowej rodziny Basi można przeglądać się jak w lustrze.

W tym roku „Basia” obchodzi 15 urodziny! I nie oznacza to, że z każdym nowym tytułem bohaterka robi się coraz starsza. Otóż wciąż ma 5 lat i dzięki temu bawi, uwrażliwia i rozkochuje w sobie kolejne pokolenia przedszkolaków i nie tylko. A niedawno do kolekcji ponad 80 tytułów dołączyły kolejne dwa – „Basia i nocowanka” i „Basia. Wielka księga psów i kotów”.

„Nocowanka” to tytuł naprawdę ekscytujący. Mamy tu bowiem całą paletę emocji. Od znużenia, zniecierpliwienia i rozdrażnienia, przez złość, oburzenie i poczucie niesprawiedliwości, po radość, wesołość, ale też tęsknotę. Zofia Stanecka doskonale wie, jak przeprowadzić czytelnika przez te wszystkie stany i sprawić, że w basiowych rozterkach odnajdzie się każdy przedszkolak.

„Wielka księga psów i kotów” to natomiast pozycja obowiązkowa dla wszystkich młodych miłośników czworonożnych domowych pupili. Są tu krótkie historie zwierzaków znanych z wcześniejszych tytułów, wskazówki dotyczące opieki nad nimi, informacje o ich rasach, zwyczajach, upodobaniach. To zbiór wiedzy i opowieści o psach i kotach, podanych z typowym dla Basi humorem, luzem, ale też refleksją.

Za co najbardziej cenię książki o Basi?

Za co najbardziej cenię serię o Basi? Za naturalność i normalność. Za to, że daje przestrzeń na różnorodne emocje (zarówno u dzieci, jak i u dorosłych), za to, że nie idealizuje, nie ubarwia, a pokazuje codzienność taką, jaka jest. Raz pogodną i błogą, a za chwilę wypełnioną krzykami i tupaniem nogą, bo trudną i niezrozumiałą dla pięciolatki.

Dlatego, jeśli szukasz książek, które będą najlepszymi towarzyszkami w poznawaniu świata relacji i emocji, które wesprą w nowych sytuacjach i będą okazją do rodzinnych rozmów, to koniecznie sięgnij po serię o Basi!

„Basia i nocowanka”, „Basia. Wielka księga psów i kotów oraz innych zwierzęcych przyjaciół”, Zofia Stanecka

Ilustracje: Marianna Oklejak

Wydawnictwo HarperKids, 2023

Wiek: 3+

Inne tytuły z serii: „Basia i przegrywanie”, „Basia i szkoła”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *