4+,  5+,  6+,  O emocjach

„Basia i przegrywanie”

Jakbym miałam wskazać jedną serię książek, która jest z nami od zawsze, to byłaby to właśnie „Basia”. I każda kolejna część zyskuje status tej najbardziej ulubionej przez Basię. Miłość Basi do „Basi” jest więc tak wielka, jak tytułowej bohaterki do Miśka Zdziśka.

Tym razem Zofia Stanecka postanowiła oswoić temat przegrywania. I jak zwykle robi to w sposób rozbrajający, lekki i bez pouczającej aury. A konsekwencja autorki do przedstawiania bohaterów z ich słabościami i niedoskonałościami zasługuje na docenienie. Dzięki niej zarówno dzieci, jak i dorośli, niejednokrotnie przejrzą się w tych historiach jak w lustrze.

Basia i przegrywanie
Basia i przegrywanie

„Basia i przegrywanie” to książka, która na rywalizację pomaga spojrzeć z innej perspektywy.

„Basia i przegrywanie” jest o emocjach trudnych, niezrozumiałych i uwierających bez względu na wiek. Przecież nikt nie lubi przegrywać. A gdy jeszcze zwycięzca triumfuje trochę za bardzo, to już w ogóle. Wtedy niepohamowane emocje biorą górę, a zabawa zamienia się w kłótnię. Tak też będzie na wspólnym wyjeździe Basi z dziadkami i Lulą. Gry w słowne zgadywanki i makao wywołają burzę, ale na szczęście Basia ma mądrych dziadków. Okaże się, że empatyczna rozmowa wystarczy, aby na rywalizację i granie spojrzeć z mniejszą zaciekłością.

Basia i przegrywanie
Basia i przegrywanie

W tej części odnajduję bardzo dużo inspiracji i wsparcia dla rodziców i opiekunów. Rozmowa dziadka z Basią i Lulą jest tak spokojna, ciepła i serdeczna, że mam ochotę sobie ją wydrukować, aby wracać do niej za każdym razem, gdy kończy mi się cierpliwość.

Jeśli jeszcze nie znasz serii o Basi, to zmień to jak najszybciej i zapoznaj się z jej bystrą bohaterką. W tych książkach znajdziesz zrozumienie, życzliwość, autentyczność i naturalność. Tu dzieci są po prostu dziećmi. Uczą się swoich emocji, próbują zrozumieć siebie i innych, obserwują świat dorosłych. Doświadczają, czują i się bawią. Poznawanie świata z Basią to niesamowita frajda!

A jeśli znasz już Basię, to napisz, która część jest Waszą ulubioną 🙂

Basia i przegrywanie

„Basia i przegrywanie”, Zofia Stanecka, Marianna Oklejak

Wydawnictwo Harperkids, 2023

Liczba stron: 24

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *