3+,  4+,  5+,  6+,  O przyjaźni i relacjach,  Picturebook

„Pestka i Jajko”

Są książki dla dzieci o przyjaźni między przedszkolakami, zwierzakami, między ludźmi a psami, a nawet wielorybami. Jest nawet książka o przyjaźni skunksa i borsuka. Jednak nigdy bym nie pomyślała, że przyjaźnić się mogą również pestka i jajko!

Pestka i jajko

Jak się rozpoczęła ta wyjątkowa przyjaźń? Otóż pewnego dnia Pestka spotkała Jajko i razem stwierdzili, że są do siebie całkiem podobni. Tygodnie upływały i dwójka osobliwych bohaterów stała się nierozłączna. Przyrzekli sobie przyjaźń na całe życie. Wiosną jednak zdarzyło się coś nadzwyczajnego. Pestce wyrosły korzenie i od tej pory nie mogła już biegać z Jajkiem po łące, ani pływać, ani robić niczego, co zazwyczaj robią wspólnie pestki i jajka 😉 Mogli za to razem podziwiać zachody słońca i bawić się w zgadywanki. Ich przyjaźń cały czas była silna, a może stała się jeszcze mocniejsza… Z upływem czasu Pestka zmieniła się w zielony pęd, wyrosły jej gałązki i liście. Jajko również się zmieniło. Nie, nie w jajecznicę, jak przypuszczała Basia 😉 ale w błękitnego ptaka! I to był moment, w którym Jajko i Pestka uświadomiły sobie dzielące ich różnice, indywidualne potrzeby i pragnienia. Czy przyjaźń między ptakiem, który łaknie wolności i przestrzeni, a stabilnym i silnym drzewem jest w ogóle możliwa?

Pestka i jajko

Przyjaźń na całe życie

„Pestka i Jajko” to książka o przyjaźni mocnej, twardej i stabilnej. Takiej, która mimo różnic ciągle trwa i nawet odległość jej nie pokona. To przyjaźń, którą nosi się w sercu całe życie. Pestki się zmieniają, jajka też, a ludzie to już na pewno. Przyjaźń, która wykiełkowała w przedszkolu lub szkole, może przetrwać całe dekady. Ważne jest tylko, aby akceptować nieuchronność zmian i szanować przestrzeń przyjaciela, jego dążenia i marzenia.

Pestka i jajko

Historia stworzona przez Alexa Latimera i Davida Litchfielda jest niebywale ciepła, wzruszająca i ujmująca. Opowieść wciąga, a czytelnik kibicuje Pestce i Jajku, aby ich przyjaźń okazała się niezmienna. Tekstu nie ma wiele, a krótkie dialogi w pełni przekazują emocje, myśli i niepokoje bohaterów. A teraz wisienka na torcie – ilustracje! Trudno oderwać od nich oczy, są pełne kolorów i światła, bije z nich spokój i ciepło.

Polecam tę książkę, bo w nadzwyczajny sposób pokazuje, jak pielęgnować przyjaźń, aby przetrwała całe lata!

Pestka i jajko
ptak w gnieździe

„Pestka i Jajko” Alex Latimer

Ilustracje: David Litchfield

Wydawnictwo AMBER, 2021

Liczba stron: 40

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *