6+,  7+,  8+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach,  O przyrodzie,  O zwierzętach,  Serie

„Zbój”

Jeśli usłyszysz kiedyś o lamie, która wędrowała po górskich lasach, to nie myśl, że to bajka dla dzieci. Ta historia wydarzyła się naprawdę! I to nie w Andach, a w polskich Karkonoszach. Joanna Jagiełło na bazie tej nieprawdopodobnej historii stworzyła opowieść nie o jednej lamie, a o dwóch. I dodała do niej jeszcze innych zwierzęcych bohaterów, a do tego kilka istotnych przemyśleń i wartości o tym, czym dla każdego z nas jest szczęście. „I dla każdego było ono trochę czymś innym, ale jednocześnie trochę tym samym”. Oto „Zbój”, najnowszy tytuł z serii „Zwierzaki” od wydawnictwa Agora ze znakomitymi ilustracjami Marcina Minora.

Dwie lamy opuszczają zagrodę, bo jedną z nich ciągnie do Śnieżnej Góry. To Zbyszka, tytułowego Zbója, tak mocno intryguje góra (która nawet w pewnym momencie zniknie) i to, co znajduje się po jej drugiej stronie, że gdy tylko nadarza się okazja, zostawia za sobą bezpieczny kąt. W tej spontanicznej wyprawie towarzyszy mu Regina, która wobec Zbója żywi ciepłe uczucia. Jednak do samej wędrówki nie jest do końca przekonana. Po co gonić za czymś, czego nawet już nie widać? Po co ryzykować? Czy nie lepiej zostać tu, gdzie wszystko jest już znane?

Czym tak naprawdę jest szczęście?

Zbój jest jednak zdeterminowany i czuje, że ta wyprawa daje mu wolność. Nawet gdy Regina zostanie schwytana przez ludzi, on się nie podda i dalej będzie zmierzał na szczyt góry. Ta podróż okaże się jednak niebywale pouczająca. Rozbudzi w Zbóju uczucia, których wcześniej nie znał. Pozna przyjaciół, od których usłyszy cenne rady, a czasem też gorzkie słowa. Ktoś pomoże jemu, a za chwilę to on wyciągnie pomocne kopytko (chociaż lamy tak naprawdę nie mają kopyt, a miękkie poduszeczki z pazurkami). Chcesz wiedzieć, czy Zbój dotrze na szczyt? I co tam zobaczy? Sięgnij zatem po książkę i przekonaj się sam/sama.

Joanna Jagiełło błyskotliwie połączyła opowieść pełną przygód z życiowymi mądrościami i dobrym humorem. To opowieść, która pokazuje, jak różnorodni jesteśmy, jak różne możemy mieć potrzeby i na jak wiele sposobów możemy postrzegać świat. Piękna i pouczająca opowieść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *