6+,  7+,  8+,  9+,  Edukacyjne,  Serie

„Wycieczka po mózgu”

Zaglądanie do głowy i grzebanie w jej odmętach, może dać wiele satysfakcji. Może też przestraszyć, zasmucić, zdziwić i ucieszyć. Ale to już pozostawiam do omówienia na sesjach terapeutycznych 😉 Dziś natomiast chcę Cię zapoznać z Tymkiem, młodą komórką z rodziny neuronów, z którym wyruszysz w ekscytującą podróż po mózgu.

Wycieczka po mózgu
Wycieczka po mózgu

A po co? Aby dowiedzieć się, jak działa. Spokojnie, trudne neurobiologiczne określenia zostają w podręcznikach akademickich. „Wycieczka po mózgu” to zabawna, ale też odkrywcza przygoda, która wyjaśnia to, czego na co dzień nie da się zobaczyć. Bo choćbyś stał/a pół dnia przed lustrem, to swojego mózgu i tak nie dojrzysz. Ale gdy wybitny neurobiolog rozrysuje, co trzeba, doda trochę przyswajalnego tekstu, nieco humoru i akcji, to nawet 6-latek zrozumie, czym jest hipokamp. Nawet gdy na ilustracji przypomina podstarzałego malarza.

Wycieczka po mózgu

Razem z Tymkiem zajrzysz więc do nerwów, dowiesz się, jak przesyłane są impulsy elektryczne, zrozumiesz zadanie kory czuciowej i ruchowej. Zajrzysz do móżdżku, ale będzie tam dosyć tłoczno. W ciele migdałowatym trafisz na emocjonalną huśtawkę, a w korze czołowej być może wpadniesz na jakiś pomysł. A to wszystko wydarzy się w mózgu Zosi, którą skorpion ukąsił w stopę.

Wycieczka po mózgu
Wycieczka po mózgu

Rewelacyjny pomysł na przybliżenie dzieciom zagadnień, które mogą wydawać się skomplikowane (one nie wydają się skomplikowane, takie po prostu są). Okazuje się jednak, że wystarczy je nieco uprościć, nadać im atrakcyjną formę, kontekst i wizualizację, a staną się przejrzyste i intrygujące.

„Wycieczka po mózgu” to świetna książka dla dzieci, które chcą sprawdzić, co mają w głowie.

„Wycieczka po mózgu”, seria „Akademia mądrego dziecka”, Matteo Farinella

Wydawnictwo Harperkids, 2022

Liczba stron: 48

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *