6+,  7+,  8+,  9+,  Edukacyjne,  O ekologii,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach,  O przyrodzie,  O zwierzętach

„Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu”

Zabrałyśmy tę książkę na mazurskie wakacje. Tak się złożyło, że mieszkałyśmy w drewnianej chatce w środku lasu. Tak jak Gaja. I tak jak ona, Basia też ma 7 lat. W jednym z rozdziałów głównej bohaterce rusza się ząb. Nie uwierzysz, ale czytałyśmy ten rozdział chwilę po tym, jak Basi wypadł kolejny mleczak. I nie są to jedyne podobieństwa między moją córką a Gają. Przyznaję, że odnajdywanie ich na kolejnych stronach sprawiało nam wiele radości. Jestem pewna, że i Ty znajdziesz wspólne cechy między swoim dzieckiem a główną bohaterką tej mądrej książki, jaką jest „Gaja z Gajówki”. (A może pozostali bohaterowie też skojarzą Ci się z kimś bliskim?).

Dlaczego o tym piszę? Bo to świetna sprawa, gdy młodzi czytelnicy mogą utożsamiać się z bohaterami swoich książek. Początkowo myślałam, że w przypadku „Gai z Gajówki” będzie to trudne, bo to w końcu historia dziewczynki mieszkającej w leśnej chatce, która uczy się w domu, nie ma koleżanek ani kolegów, za to organizuje z rodzicami leśne warsztaty. Nie jest to popularny styl życia, musisz przyznać.

„Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu” pachnie sosnowymi igłami i pobrzmiewa ptasim trelem.

Okazuje się jednak, że bez względu na to, gdzie mieszkasz, w jaki sposób zdobywasz wiedzę, z kim się przyjaźnisz i jak spędzasz wolny czas, to dotykają Cię problemy, radości i sytuacje znane wszystkim innym. Na przykład wspomniane wcześniej ruszające się zęby, ale nie tylko. Bo też chęć posiadania domowego zwierzaka, potrzeba kontaktu z rówieśnikami, dorośli, których obserwuje się z przymrużeniem oka i domowe obowiązki.

Natomiast cała ta intrygująca otoczka lasu, życia w nim, pracy i nauki jest niepodważalną zaletą „Gai z Gajówki”. To właśnie dzięki ubraniu historii w zapach sosnowych igieł i w odgłosy ptasich treli, całość zyskała niepowtarzalnego charakteru. Na dodatek to ogrom wiedzy o przyrodzie i pracy leśników, a także spojrzenie na edukację domową z perspektywy siedmioletniej dziewczynki. Nie brakuje tu również humoru i zaskoczeń, czasem rozczarowań, a innym razem ogromnej radości.

Świetnie napisana i doskonale opracowana graficznie książka, od której trudno się oderwać!

„Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu”, Anna Włodarkiewicz, Kasia Piątek

Wydawnictwo Świetlik, 2023

Liczba stron: 237

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *