„Gadu-gadu do poduchy”
Cieszę się ogromnie za każdym razem, gdy mogę Ci pokazać dobrą poezję dla dzieci. I dziś właśnie słów kilka o wyśnionym zbiorze „wierszanocek”, „Gadu-gadu do poduchy”, który wydawnictwo Bajka prezentuje w odświeżonej odsłonie po czternastu latach od pierwszego wydania. Autorką niemal trzydziestu wierszy, które łagodnie wprowadzają w krainę snu, jest Małgorzata Strzałkowska. A wycinankowe ilustracje, które dodają jeszcze więcej bajkowości już i tak pełnym fantazji wierszom, są dziełem Agnieszki Żelewskiej. Całość jest więc pięknym zaproszeniem do snu, to znaczy do wielowymiarowego świata poezji, do którego warto zaglądać od najmłodszych lat.
„Gadu-gadu do poduchy” to pogodne wiersze, które łagodnie ukołyszą Twoje dziecko do snu. Poprowadzą je przez krainy, w których mieszkają myszki szukające poduszki, kiciusie śniące głupstewka, motyle tańczące ze stokrotkami, czy błękitne Ciupineczki, które przysiadają w kącie nieba. Pozwolą zajrzeć do chatki z piernika dobrej Baby Jagi, wyprzytulać tygryskową przytulankę i ukradkiem podejrzeć, jak „wolniuteńko, krok po kroczku,/idzie Nocka/po obłoczku”. Zostawią po sobie przyjemne uczucie lekkości, rozmycia i błogości. A w takim stanie już tylko krok do pięknych snów.
„Gadu-gadu do poduchy” to wiersze, które wprowadzają w świat snu (i poezji).
A jak to się dzieje, że wierszem można otulić dziecko, ukoić? Jeśli będziesz czytać te wiersze szeptem, ale radośnie, odpowiednio intonując, budując oniryczną atmosferę, to słowami namalujesz przed dzieckiem wyśniony świat. To naprawdę nie będzie trudne, ponieważ wiersze z „Gadu-gadu do poduchy” niemal same płyną. Są rytmiczne, melodyjne i spójne. Wypełnione zabawnymi rymami i zaczarowanymi odgłosami. Dodatkowo na wyobraźnię Twojego dziecka będą działać klimatyczne i bajkowe ilustracje. Są uproszczone i barwne, dzięki czemu łatwe do zrozumienia przez najmłodszych. I do ukochania!
„Gadu-gadu do poduchy” doskonale sprawdzi się przy rytuale wieczornego czytania, ale również wtedy, gdy Twoje dziecko potrzebuje wyciszenia, uspokojenia i oderwania się od rzeczywistości. To wiersze, z którymi wyobraźnia szybuje wysoko, bo przecież w snach nie ma żadnych ograniczeń.
„Gadu-gadu do poduchy”, Małgorzata Strzałkowska
Ilustracje: Agnieszka Żelewska
Liczba stron: 48
Wiek: 1+