Uncategorized

„Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta”

Zrzędus robi, co może, aby nikt go nie polubił. Ale Alex T. Smith pisze o nim w taki sposób, że nawet gdy Zrzędus marszczy brwi, tupie nogą i przewraca choinkę, to i tak wywołuje czułość i sympatię. Po prostu wiesz, że za tą zgorzkniałą miną, kryje się coś więcej. Jak więc doszło do tego, że Zrzędus został Zrzędusem?

To długa historia (dokładnie na 170 stron), w trakcie której poznasz Podstępny i Przerażający Plan Zrzędusa na powstrzymanie Świąt. Ten włochaty stwór nie lubi nic (poza brukselką, swetrem w brukselki i kijem, który jest jego przyjacielem), a Świąt zwłaszcza. Dlatego wybierze się na Biegun Północny, aby melasą przykleić sanie Mikołaja. A wtedy, wiadomo, nikt nie dostanie prezentów.

„Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta” to przewrotna książka świąteczna

Może się zdziwisz, ale podróż na Biegun Północny nie jest tak prosta i przyjemna, jak się może wydawać. A gdy wybierasz się tam pieszo, może okazać się całkiem długa i niebezpieczna. Dlatego dobrze zabrać ze sobą przyjaciela. Chwila, chwila, przecież Zrzędus nie ma przyjaciół (kija nie liczę). Ha! Jednak w trakcie swojej wędrówki pozna pewną małą i wyjątkowo upierdliwą króliczkę w wielkich okularach. Czy Zrzędus ucieszy się z jej towarzystwa? Na pewno nie od razu. Jednak na swojej drodze jeszcze nie raz kogoś spotka. I co zaskakujące nawet dla samego Zrzędusa, będą to chwile całkiem sympatyczne. A nawet cudowne, śliczne i piękne.

Tak, dobrze się domyślasz. Zrzędus przejdzie przemianę. Ale już nic więcej Ci nie zdradzę, bo każda strona tej książki, to dobra zabawa, a ja nie chcę Ci jej zepsuć.

„Zrzędus” to przewrotna opowieść świąteczna, w której zapach pierniczków ustępuje smrodkowi rozgotowanej brukselki. W której magiczny i ciepły nastrój znikają wraz z każdym przykrym słowem Zrzędusa. Ale to bynajmniej nie jest ponura historia. Pełna jest natomiast dynamiki, komicznych zwrotów akcji, zaskoczeń i przygód. I w całym swym zrzędulstwie jest po prostu książką o przyjaźni, potrzebie bliskości i życzliwości.

Rewelacyjna odskocznia od klasycznych świątecznych opowieści. Dla tych, co na Święta czekają cały rok i dla tych, którzy na świąteczny klimat kręcą nosem 🙂

„Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta”, Alex T. Smith

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa

Wydawnictwo Świetlik, 2022

Liczba stron: 176 stron

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *