6+ / 7+ / 8+ / 9+ / O przyjaźni i relacjach / Opowiadania

„Najmniejszy słoń świata”

„Najmniejszy słoń świata” Macieja Szymanowicza to historia, która ma już 10 lat, lecz jej ciepły przekaz w ogóle się nie starzeje. Wydawnictwo Kropka oddaje zatem w nasze ręce nowe wydanie z odświeżonymi ilustracjami, które treścią ujmują jednak tak samo, jak kiedyś.

Ta książka to opowieść o pewnym słoniu, który urodził się w zoo, lecz bardzo zapragnął dostać się do Afryki, gdzie, jak myśli, jest jego dom. Zostawia więc mamę i tatę i samotnie wyrusza w nieznane. Gdzie trafi? Najpierw do lasu, potem do szoły, a na koniec do najmniejszego cyrku świata. Nie brzmi to zbyt optymistycznie? Spokojnie, słoń zostanie uratowany, bo po drodze zdążył zyskać serdecznych przyjaciół, którzy nie pozwolą na to, aby coś złego spotkało tego uroczego zwierzaka.

Maciej Szymanowicz za sprawą małego słonia kreśli obraz ludzkich przywar. Robi to w sposób żartobliwy i nieco stereotypowy, jednak zachowuje w tym wszystkim urok i pewną czułość. Są tu więc surowa nauczycielka, która lubi stawiać uczniom jedynki, niezbyt bystry policjant, który jeździ na hulajnodze, chciwy dyrektor cyrku i trójka dzieci (Pąsikówna – klasowa kujonka, Marzenna – najgorsza uczennica i Maurycy, z którym nikt się nie bawił). Dzięki tak szerokiej palecie bohaterów całość jest niebywale kolorowa, różnorodna, a przede wszystkim zabawna.

„Najmniejszy słoń świata” to książka, która z żartem opowiada o potrzebie przynależności, przyjaźni i odwadze.

Jednak oprócz tego, że „Najmniejszy słoń świata” to książka, która daje dużo radości i śmiechu, to także skłania do refleksji. Na temat przynależności, miejsca na świecie, przyjaźni, tęsknoty, dobra i zła. Myślę, że ta historia to również świetna baza do rozmów w domu, ale także w szkołach. Kryje się w niej bowiem wiele wartości.

Bardzo przyjemnie czyta się ją na głos (zachęcam do modulowania głosu i wchodzenia w role – jest jeszcze zabawniej), a krótkie rozdziały pozostawiają niedosyt i chęć poznania dalszych losów głównego bohatera. To naprawdę wciągająca lektura, która da dużo satysfakcji dzieciom i dorosłym.

Author

magdadzioba@wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *