3+,  4+,  5+,  6+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Szczęśliwy płaszcz Koziołka”

Czy bohaterowie zawsze noszą obcisłe kombinezony z powiewającą peleryną i maską na twarzy? Jasne, że nie! Wystarczy im płaszczyk ze szklanymi guzikami i kołnierzem w trawiastym odcieniu. A tak w ogóle, to nie o ubiór chodzi, a o dobre serce. Więc jeśli masz w sobie dobroć i serdeczność, to już jesteś bohaterem. Takim jak Koziołek z książki „Szczęśliwy płaszcz Koziołka”.

To opowieść o empatii, chęci niesienia pomocy, przyjaźni i byciu przyzwoitym człowiekiem, tzn. koziołkiem. Koziołkiem, który dumny jest ze swojego pięknego płaszcza. Płaszcza, który leży na nim idealnie, i który wzbudza zachwyt przechodniów. No i fajnie. Czasem dobry ciuch dodaje punktów do pewności siebie, ale czy do szczęścia?

Koziołek spotyka na spacerze serię nieszczęśliwych wypadków. Żabia rodzina straciła dom i nie może wydostać się z niewielkiej wysepki. Kot przyciął swój puszysty ogon w pułapce na myszy – bolesny kłopot. A pewien kurczaczek jakimś cudem utknął na szczycie drzewa, zrozpaczona kurza mama przecież nie poleci tak wysoko. Do akcji wkracza więc Koziołek. Choć słowo – wkracza – jest niewłaściwe, bo Koziołek działa spontanicznie i naturalnie.

Z mankietów płaszcza robi łódkę dla żab, z innego kawałka – bandaż na koci ogon, a z reszty okrycia wyjdzie mocna lina, dzięki której pisklak znajdzie się na ziemię. Przez chwilę na Koziołku zostaje jedynie kołnierz i skrawek, który przypomina sfatygowaną pelerynę. Jednak zaraz i te kawałki płaszcza porwie wiatr, a Koziołek zwinie się w kulkę i schowa za zimnym głazem.

A co tak naprawdę daje szczęście?

Oczywiście tak się ta historia nie zakończy. Bo Koziołek zyskał przyjaciół, którzy teraz właśnie odwdzięczą się za okazaną dobroć. A nawet będą mieli dla Koziołka wyjątkowy prezent.

Koziołek z sercem (a czasem i z kołnierzem) na dłoni nie waha się pomagać. I okazuje się, że właśnie serdeczność i otwartość dają największe szczęście. A gdy obok są przyjaciele, to już niczego więcej nie potrzeba.

„Szczęśliwy płaszcz Koziołka” to pełna ciepła opowieść, którą polecam do wieczornego czytania, do dumania i do małych zachwytów.

„Szczęśliwy płaszcz Koziołka”, Tom Percival, Christine Pym

Wydawnictwo Jedność dla dzieci, 2022

Liczba stron: 36

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *