3+ / 4+ / 5+ / 6+ / 7+ / O sztuce

„Piękno Teo”

W kolejnej opowieści o Teo ponownie dostałam pakiet rozkminek. Te najbardziej oczywiste dotyczą piękna. Czym jest? Dlaczego nie wszystkim ludziom podobają się te same rzeczy? Jak poczuć piękno? Ale dla mnie „Piękno Teo” to również zachęta do poszukania momentów zachwytu. Do odnalezienia tego, co być może kiedyś wprawiało mnie w podziw, a teraz spowszedniało, poszarzało, wyblakło. Do przejrzenia się w swobodnych zachwytach Basi, w jej spontanicznych radościach. Potraktuj więc tę książkę jako okazję do filozofowania z dzieckiem, ale nie chciej wszystkiego zrozumieć, bo wtedy czar pryśnie.

Piękno Teo
Piękno Teo

„Piękno Teo” jest minimalistyczne tylko w formie, bo przecież może doprowadzić do rozmyślań tak potężnych i zajmujących, że nie pomieściłaby ich żadna książka (chyba że podręcznik do filozofii ;)). To książka prowokatorka, estetka i artystka. Buduje mosty, jest wyrozumiała i poszukująca. Inspiruje i uwrażliwia. Może jest też nieco niepokorna, potargana i frywolna. A przy tym pełna swobody, radości i czułości.

„Piękno Teo” to książka nieoczywista i inspirująca

Piękno Teo

Zupełnie tak, jak Teo. W jego głowie jest kłębowisko myśli, pytań, obserwacji. A na głowie potargana czupryna, która doskonale oddaje to, co dzieje się w środku. Są też uważni i delikatni rodzice. Tacy, którzy nie dają rozwiązań i jednoznacznych odpowiedzi. A tacy, którzy zachęcają do otwartości i czucia, a nie zawsze rozumienia.

Piękno Teo
Piękno Teo

„Piękno Teo” to też wspaniałe kadry, mocne barwy i ciekawe ujęcia. Gdy tata drapie się po głowie, to widzisz tylko tył jego pokręconych włosów i dłoń z zakrzywionym palcem. Gdy razem z Teo leżą na łące, to łąka jest tu bohaterką, a z krawędzi strony wystają jedynie bose stopy taty i syna. A gdy Teo mówi „Piękno jest skomplikowane” to widzisz jego zaciśnięte powieki i kolorowe bohomazy, bazgroły, których nie da się zrozumieć.

Zachęcam z całego serca, aby sięgać po książki nieoczywiste, zastanawiające i dociekliwe. Rozwijają kreatywność, luzują ograniczenia, zdejmują blokady. Zwłaszcza te w głowie.

„Piękno Teo”, Agata Królak

Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2020

Liczba stron: 36

Wiek: 3+

Author

magdadzioba@wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *