„24 godziny w epoce kamienia” i „24 godziny na Antarktydzie”
Wyobraź sobie, że w jednej chwili możesz znaleźć się w jaskini sprzed 20 000 lat, mając na sobie ubranie ze skóry nosorożca, albo w namiocie na Antarktydzie, w którym próbujesz przetrwać szalejącą na zewnątrz śnieżną burzę. Które miejsce wybierasz? Poczekaj, nie odpowiadaj jeszcze. Najpierw przeczytaj dwie najnowsze książki od wydawnictwa Wilga, które pomogą Ci podjąć decyzję, „24 godziny w epoce kamienia” i „24 godziny na Antarktydzie”.
Dziś już chyba niewielu zaskakują książki edukacyjne dla dzieci, napisane przystępnie i z humorem. Zdaje się, że wielu twórców książek i wydawców wzięło sobie do serca przekonanie o nauce przez zabawę. Z przyjemnością też obserwuję trend, w którym treści edukacyjne ubiera się w formę komiksu. Mamy wtedy tzw. edukomiks. Seria „24 godziny” to właśnie książki, które za pomocą komiksowych dymków opowiadają o przyrodzie, geografii czy historii. (Oprócz epoki kamienia i Antarktydy, są jeszcze tytuły o dżungli i kosmosie). I robią to w sposób bardzo udany.
Seria „24 godziny” to edukomiksy, z którymi wiedza sama wpada do głowy!
A dlaczego staję się pomału fanką edukomiksów? Bo pomagają upowszechniać sam proces czytelniczy. Dziecku, które nie przepada za książkami, albo takiemu, które dopiero rozpoczyna przygodę z samodzielnym czytaniem, łatwiej jest sięgnąć po komiks. To krótka forma, która daje szybkie poczucie sukcesu, bo komiks po prostu czyta się szybciej i sprawniej. A gdy jest jeszcze wciągający, rozbudzający wyobraźnię i karmiący głowę wiedzą, to szanse na to, że po pierwszych przeczytanych stronach nie zostanie rzucony w kąt, są naprawdę wysokie.
Takie właśnie są książki z serii „24 godziny”. Łączą w sobie wiedzę z ciekawymi historiami. Są tu więc bohaterowie, których poznajemy i obserwujemy 24 godziny z ich życia. Są też ciekawostki, zabawne dialogi i klarowne wyjaśnienia czasem skomplikowanych zjawisk. To też świetna okazja do dalszych rozważań, snucia wyobrażeń i rozbudzania kreatywności.
To gdzie najpierw byś się wybrał/wybrała? Na Antarktydę czy w podróż w czasie do epoki kamienia?
„24 godziny w epoce kamienia”, Lan Cook, Laurent Kling
24 godziny na Antarktydzie”, andy Prentice, Laurent Kling
Wydawnictwo Wilga, 2023
Liczba stron: 64
Wiek: 6+