1+,  2+,  3+,  4+,  5+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach,  Wierszyki

„Jak dobrze, że jesteś”

Co jakiś czas ktoś pyta o książkę dla świeżych rodziców. Taką, która będzie pamiątką, która zostanie w rodzinnym domu na zawsze i będzie przywoływać czułe wspomnienia rodzicom i dzieciom. Jestem przygotowana na takie pytania i zawsze mam zestaw kilku tytułów, które działają jak cebula. Łzy wyciskają (głównie u rodziców), to mam na myśli. (Obiecuję popracować nad porównaniami 😉 ). A od niedawna do tego zestawu dołączyła jeszcze jedna książka, „Jak dobrze, że jesteś. Czułe wierszyki dla dzieci”. I właśnie o niej dziś słów kilka.

Dzieciom dobrze czytać wierze. Takie, w których tekst płynie, a rym jest sprawny i niewymuszony. Niech będzie prosty i łatwo zapada w pamięć. Nie musi mieć wyszukanych ozdobników, elips, przerzutni i anakolutów. Na to jeszcze przyjdzie czas. Najpierw jednak tekst musi wywołać emocje. Maria Wyrozębska (autorka tekstu) wie o tym bardzo dobrze, bo potrafi w czterech, a czasem nawet w dwóch wersach zamknąć wzruszenie, sentyment i bliskość.

Czytaj dzieciom wiersze!

Zdaje się, że podobną zasadą kierowała się Iwona Świerczek, tworząc ilustracje do czułych wierszyków. Obrazy przez nią stworzone nie atakują pstrokacizną ani nadmierną szczegółowością. To ręcznie malowane akwarele umieszczone na białym tle. Zresztą tak przemyślane ilustracje nie dziwią, jeśli się wie, że Iwona Świerczek tworzy również produkty, wspierające dziecięcy rozwój na podstawie metod Montessori. Jest tu więc biedronka, malująca swojej córce biedronce (albo synowi biedronkowi 😉 ) pierwszą kropkę na skrzydełku. Jest wiewiórka, w której futerko wtulone jest jej dziecko. Są też dwa gołębie, duży i mały, siedzące na gałęzi i wpatrujące się w ten sam punkt.

Każda z tych ilustracji w połączeniu z krótkim tekstem jest kadrem z życia rodzica i dziecka. To momenty pocieszania, dodawania odwagi, zabawy. To chwile pełne bliskości, wyrozumiałości i ukojenia. A przede wszystkim bije z nich miłość. Ukazanie wszystkich tych uczuć poprzez zwierzęcych bohaterów, pomaga zrozumieć potęgę relacji rodzic-dziecko, a także jej uniwersalność.

„Jak dobrze, że jesteś” ujmuje prostotą i rozumie, że w relacji rodzic-dziecko najważniejsze są pojedyncze momenty. Czasem gesty, jedno słowo, a nawet spojrzenie. Życzę Ci zatem wielu pięknych momentów podczas czytania tej książki z dzieckiem.

„Jak dobrze, że jesteś. Czułe wierszyki dla dzieci”, Maria Wyrozębska, Iwona Świerczek

Wydawnictwo Mama Maluje, 2023

Liczba stron: 40

Wiek: 1+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *