3+,  4+,  5+,  6+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach,  Serie

„Co zrobi Frania? Szczerość”

Seria „Co zrobi Frania?” powiększa się o kolejne tytuły. Tym razem Barbara Supeł oczami pięcioletniej Frani przygląda się szczerości. Zastanawia się, czy zawsze trzeba mówić dokładnie to, co się myśli? Co daje bycie szczerym? Jak używać szczerości, aby nie ranić uczuć innych, ale też, aby być w zgodzie ze sobą?

Tak jak w poprzednich częściach, tu również dostajemy trzy historie z życia Frani. Wszystkie oczywiście będą się skupiać wokół tematu szczerości. Tak więc Frania wybiera się na leśną paradę i dostaje od mamy kostium. Niestety nie spodoba się on dziewczynce. Jak powinna zareagować? Inna historia (moja ulubiona) to ta z panią z autobusu, która na brodzie ma znamię. Jak się możesz domyślać, taka plamka na brodzie będzie szalenie intrygować Franię. I co dziewczynka z tym zrobi? Będzie jeszcze jedna historia, tym razem związana z relacjami w rodzeństwie, więc grubsza sprawa 🙂

W tej książce konkretne wskazówki i podpowiedzi podane są jakby mimochodem. Przy okazji przygotowań Frani do leśnej parady, podczas odwiedzin ulubionego kolegi brata, czy jadąc z tatą autobusem. Zwyczajne sytuacje, na pewno podobne do tych, w których Twoje dziecko już było lub pewnie się znajdzie.

Dopiero ostatnie strony to już konkretne porady, napisane z szacunkiem i zrozumieniem dla młodych czytelników.

Podoba mi się ta seria, bo angażuje do dyskusji, pytań i rozważań. Zachęca też do snucia scenariuszy, dzięki czemu pokazuje dzieciom różne perspektywy. A ponieważ daje też przestrzeń na samodzielne wysnuwanie wniosków, to wiedza, która z niej płynie zdecydowanie mocniej zapisze się w młodych głowach.

I przede wszystkim to zabawne, ciekawe i przyjemne opowieści do wspólnego czytania.

„Co zrobi Frania? Szczerość”, Barbara Super, Agata Dobkowska

Wydawnictwo Świetlik, 2023

Liczba stron: 48

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *