3+,  4+,  5+,  6+,  Wierszyki,  Z humorem

„Cukiernia pana Pączka”

To niebywale trudna sprawa, abym pisząc o „Cukierni pana Pączka”, nie weszła w konwencję lukrową, słodzącą lub cukrującą. Po pierwsze dlatego, że nie da się o tej książce pisać bez choćby małego pączuszka pod ręką. A po drugie jest ona tak wyborna, że bez lukrowania nie dam rady. A słodzić można i autorce, wszak to sama Dama Orderu Uśmiechu, Dorota Gellner. I ilustratorce Agnieszce Żelewskiej, laureatce „Żółtej Ciżemki”. A także wydawnictwu Bajka, bo takiej konsekwencji w wydawaniu książek dla dzieci ze świecą szukać.

Cukiernia pana Pączka
Cukiernia pana Pączka

Co więc czeka Cię w środku „Cukierni pana Pączka”? (Nie o ciastka mi chodzi;)). Na pewno żonglerka słowem, rymem i rytmem. Historyjki są tak melodyjne, że aż proszą się, aby czytać je na głos. Nawet nie zauważysz, kiedy zaczniesz modulować głos, zmieniać tembr i ton. Przy tych opowiastkach będzie to po prostu naturalne. Czeka Cię też potężna dawka humoru, błyskotliwości i zadziorności. Postaci będą rezolutne, sprytne i przebiegłe. Będą zajączki, dziki, koty, a nawet stworki. Szczupła dama, pani z psem i mała Mania. A złodziej Lepka Rączka doda odrobinę dreszczyku.

Cukiernia pana Pączka

„Cukiernia pana Pączka” to książka, która pachnie lukrem. A do tego bawi!

A wszystko w wierszowanej formie, która nadaje całości filuterności i lekkości. Bo „Cukiernia pana Pączka” to aż osiemnaście wierszowanych historyjek z faworkami, tortami, keksami, szarlotkami i sernikami w tle. Każda z innymi bohaterami i wydarzeniami. Jednak kilka z nich wyraźnie się różni, to opowieści o Lepkiej Rączce w czterech odsłonach.

Cukiernia pana Pączka

Ubaw jest z tą książką po pachy, bo aż trudno nie wejść w którąś z ról. Może zamienisz się w hydraulika Jana Kolanko, może w mysz oskarżoną o zjedzenie sera, a może w gościa z bzem. „Cukiernia pana Pączka” to książka stworzona do głośnego czytania. I do oglądania też. Bo ilustracje również są najwyższej próby. Żartobliwe, intensywne, trochę uproszczone i geometryczne, a na pewno zrozumiałe dla najmłodszych. Bo to przecież książka, która ma rozbawiać dzieci. I z tego zadania wywiązuje się po mistrzowsku.

Cukiernia pana Pączka

„Cukiernia pana Pączka”, Dorota Gellner, Agnieszka Żelewska

Wydawnictwo Bajka, 2022

Liczba stron: 48

Wiek: 4+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *