1+,  2+,  3+,  Kartonówki

„Dzień dobry, maluszku”, „Przytul się, maluszku”

Tu kupisz książki

Rewelacyjna seria dla maluszków właśnie wylądowała na księgarnianych półkach. I choć jej grafika nie krzyczy, nie ma brokatu ani otwieranych okienek, to okazuje się, że wystarczą białe tło i wyraźne ilustracje, aby zwrócić uwagę najmłodszych. Rodziców zresztą też, bo dobre książki przyciągają jak magnes. A „Dzień dobry, maluszku” i „Przytul się, maluszku” takie właśnie są.

Dzień dobry, maluszku
Dzień dobry, maluszku

O porannych pobudkach, ubieraniu się, codziennych spacerach, obiadach i kąpielach, czyli o wszystkich codziennych przyzwyczajeniach, przeczytasz w „Dzień dobry, maluszku”. Co więc nadzwyczajnego jest w zwyczajnym wiązaniu butów, jedzeniu marchewki lub siusianiu na nocniku? To, że dziecko odnajduje w książce samego siebie. Przecież też zauważa na spacerze ptaki, a wieczorami mama również przytula go przed snem. Działa tu magia powtarzalności i uniwersalności.

Dzień dobry, maluszku

Podobnie jest w „Przytul się, maluszku”. Tylko tym razem maluszek idzie na łąkę z tatą, z babcią bawi się przy stole, z ciocią biega po kałużach, a z siostrą bawi się na dworze. Ta część skupia się na „sile rodzinnych więzi, które budują poczucie własnej wartości”. I taki też jest jej podtytuł.

Dzień dobry, maluszku
Przytul się, maluszku
Przytul się, maluszku

Seria „Otwarci na świat” udowadnia, że w prostocie tkwi siła. Niewielka ilość tekstu (cudownie, że jest rymowany, bo to taki jest najlepszy dla najmłodszych), sporo przestrzeni na stronach (kartonowych), wyraźne ilustracje, codzienne sytuacje, atmosfera bliskości, bezpieczeństwa i czułości. To wszystko sprawi, że Twoje dziecko będzie chciało czytać te książki w kółko.

I mimo że każda część ma innego autora/autorkę i ilustratorki, to nie zaburza to spójności serii. Dodaje natomiast nieco świeżości i różnorodności, a także pomaga kształtować dziecięcy gust.

„Otwarci na świat” to dla mnie seria bez wad! Sięgaj więc po nią śmiało 🙂

Przytul się, maluszku
Przytul się, maluszku

„Dzień dobry, maluszku”, Natalia Usenko, Joanna Bartosik

„Przytul się, maluszku”, Marcin Brykczyński, Anna Libera

Wydawnictwo Słowne Młode, 2022

Liczba stron: 20

Wiek: 2+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *