1+,  2+,  3+,  4+,  5+,  6+,  7+,  Wierszyki

„Zwierzaki Pana Tuwima”

Dziś pokażę Ci książkę, która jest odpowiedzią na jedno z najczęściej zadawanych mi pytań. Co czytać niemowlakom i małym dzieciom? Otóż wiersze! Bo mają rytm i rym, są melodyjne i łagodne. To właśnie wiersze mają kojącą moc i wywołują w dzieciach przyjemne doznania. Najmłodszych oswajają z brzmieniem słów, z językiem, z intonacją i akcentem. A obserwowanie czytającego rodzica, jego mimiki i ruchów ciała, to fascynujące doświadczenie dla niemowląt. Nieco starszych wiersze wesprą w nauce mowy, pomogą ćwiczyć pamięć, poszerzą słownictwo, uwrażliwią, a przede wszystkim rozbawią. No dobrze, tylko jakie wiersze wybrać? Idealne będą wiersze Juliana Tuwima, a te o zwierzakach to zawsze pewniaki. Sięgaj więc śmiało po „Zwierzaki Pana Tuwima”.

Ta książka to przepiękny zbiór 18 znanych wierszy Juliana Tuwima. Łączy je to, że wszystkie są o zwierzętach. Znajdziesz tu więc „Ptasie radio”, „Cuda i dziwy”, „W aeroplanie”, czy „Słonia Trąbalskiego”. Na pewno znasz te wiersze, więc nie napiszę o nich nic, czego byś nie wiedział/wiedziała. Są po prostu klasyką, której nie da się podrobić, i z którą dorastają kolejne pokolenia. Nie zmieniajmy tego!

Natomiast to, o czym bardzo chcę Ci napisać, to warstwa graficzna „Zwierzaków Pana Tuwima”. Zachwyciły mnie radosne, żywe i intensywne kolory ilustracji, które stworzyła Marianna Jagoda. Są zabawne i pełne uroku. Spójrz na Pana Maluśkiewicza, szybującego na przepięknym motylu, na Słonia Trąbalskiego w fikuśnym kapelusiku, czy na małpę z wiersza „Gdyby” ubraną w pstrokate wzorki. Wszystkie te ilustracje sprawiają wrażenie egzotycznych, są pełne dynamiki i radości. Jestem przekonana, że dzieci doskonale się w nich odnajdą.

Jeśli więc szukasz nietuzinkowego wydania klasycznych wierszy Juliana Tuwima, to sięgnij po „Zwierzaki Pana Tuwima”. Tu obraz współgra z tekstem i jeszcze pięknej wydobywa dobrze znane rymy.

„Zwierzaki Pana Tuwima”

Ilustracje: Marianna Jagoda

Wydawnictwo Oleksiejuk, 2023

Liczba stron: 65

Wiek: 0+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *