5+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Droga do domu” Aneta Zychma

Przed Wami książka, która skruszy najbardziej lodowate serca, zamąci w najbardziej racjonalnych głowach i spowoduje emocjonalne poruszenie u wrażliwców. To książka, która opowiada o wszystkim, co najważniejsze – o miłości, tęsknocie, nadziei, przyjaźni, obecności. Pora wyruszyć więc w drogę do domu i poznać te wszystkie uczucia, ale ostrzegam, droga nie będzie łatwa.

Aneta Zychma snuje baśniową opowieść o małej gwiazdce, która postanawia spaść z nieba i stać się dziewczynką o imieniu Bajka. Samo spadanie Bajki wydaje się snem, przerażającą wizją lotu pozbawionego czasu, przestrzeni i zapierającego dech w piersiach. Bajka ląduje w mieście wyzutym z nadziei i kolorów, w którym ludzie żyją wspomnieniami, a potem umierają, trzymając na kolanach album ze zdjęciami. Gwiazdkę znajduje małżeństwo Pająków, które okazuje się bardziej ludzkie niż sami ludzie. Ostatecznie Bajka trafia w ramiona Wiatru, który przywieje ją do miasta Jużniebawem, a dokładnie do Przechowalni. To najsmutniejsze miejsce, jakie można sobie wyobrazić. Rodzice oddają tu dzieci do czasu, aż sami zarobią odpowiednią ilość pieniędzy. Niestety, nigdy po nie nie wracają. Gwiazdka spotyka w Przechowalni Pana Kota, z którym będą wymieniać się myślami. Dziewczynka siłą swojej tęsknoty i nieuświadomionych wspomnień przekona Pana Kota, aby wyruszyli na poszukiwania domu pełnego miłości,. Czy ta osobliwa para odnajdzie swoje miejsce na świecie?

Wystarczy zejść na ziemię, a okaże się, że szczęście jest całkiem blisko

„Droga do domu” otwiera czytelnikowi oczy i subtelnie uświadamia, że to, co najważniejsze dzieje się tu i teraz. Nie ma sensu żyć wspomnieniami, jeśli nie dostrzegamy piękna bieżących chwil. Również ciągłe snucie planów na przyszłość i skupienie na pieniądzach, nie doprowadzą nas do szczęścia. Szczęście to rodzina, przyjaciele, poczucie bezpieczeństwa, harmonia i miłość. Poszukiwanie tego, co ważne, nie zawsze jest łatwe, droga często jest wyboista i pełna pułapek. Wystarczy jednak zejść na ziemię, a okaże się, że szczęście jest całkiem blisko.

Książka ma baśniowy, poetycki charakter. Napisana jest w sposób subtelny, delikatny, choć mówi też o śmierci i poczuciu pustki. Nieuchwytność i lekkość zostały również ujęte w ilustracjach Katarzyny Samosiej. Obrazy są delikatne, przypominają czasami rozmyte, akwarelowe plamy. Można też odnieść wrażenie, że to zobrazowany sen, nieco niewyraźny, czasem przerażający. Ilustracje są magiczne, a sama okładka przyciąga jak magnes.

Basia o „Drodze do domu”

„Trochę smutna ta książka, ale kot jest fajny. Mamo, a czemu daliście mi na imię Basia, a nie Bajka?”. Polecamy tę książkę z całego serca, bo może poruszyć w Was coś, co być może jest głęboko ukryte 😉

„Droga do domu” Aneta Zychma

Ilustracje: Katarzyna Samosiej

Wydawnictwo Studio Koloru, 2021

Ilość stron: 42

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *