5+,  6+,  7+,  Serie

„Kocia Szajka i gondola przemytników”

„Kocia Szajka” to przebój! Ale nie taki, o którym zapomina się wraz z końcem lata, ale taki, do którego wraca się przez resztę roku. Dlatego tak bardzo cieszy, gdy pojawiają się kolejne tomy tej serii, której stylu nie da się podrobić. Trochę retro, jakby niedzisiejszy, a jednak mocno osadzony we współczesności.

Akcja najnowszej części, „Kocia Szajka i gondola przemytników”, rozgrywa się w Wenecji w czasie karnawału. Koty wybrały się tam na krótki odpoczynek, choć pierwotny powód podróży miał charakter inny niż krajoznawczy. Ale tego Ci nie zdradzę. Okaże się jednak, że koty są czujne nawet na urlopie, bo w ich łapki szybko wpadnie kolejna sprawa kryminalna.

Wybór Wenecji na miasto, w którym będzie rozgrywać się akcja „Gondoli przemytników”, był wyśmienity. Mamy bowiem okazje podejrzeć weneckie zwyczaje i karnawałowe tradycje. Co prawda z kociej pozycji, jednak czy dzięki temu Wenecja nie intryguje jeszcze bardziej? W tym poprzecinanym kanałami mieście wiele się dzieje za każdym zaułkiem. Ktoś płynie gondolą, ktoś rozsmakowuje się w kotoccino, a ktoś inny korzysta z okazji i wykrada drogocenne księgi. Atmosfera staje się mglista, a czas karnawału i ulice pełne poprzebieranych ludzi również nie ułatwią rozwiązania zagadki.

Nie jest to jednak przesadnie mroczna historia, w końcu Wenecja to najromantyczniejsze miasto świata. Nie mogło więc zabraknąć wątków miłosnych, czułych westchnień i komplementów. Oprócz tego, jak zawsze w „Kociej Szajce”, humor na najwyższym poziomie, charakterni bohaterowie i dialogi, z których lecą iskry. A przy okazji trochę cennych informacji o Włoszech i włoskie słówka, więc motyw edukacyjny również został zachowany.

Czytajcie „Kocią Szajkę”, bo to książki, które dadzą dużo radości przy wspólnym czytaniu. Doskonała lektura! Ciao!

„Kocia Szajka i gondola przemytników”, Agata Romaniuk

Ilustracje: Malwina Hajduk

Wydawnictwo Agora dla dzieci, 2023

Liczba stron: 120

Wiek: 5+

Inne tytuły w serii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *