3+,  4+,  5+,  O emocjach

„Za dużo! Jak uratować trudny dzień”

Wrzynający się w uszy jazgotliwy dźwięk budzika, ostre słońce, które próbuje wcisnąć się pod powieki, a potem szorstki ręcznik, drapiąca metka i za ciasna kurtka. Brzmi jak przepis na trudny dzień od samego rana. Znasz to? Przechodziłaś przez to ze swoim dzieckiem? A może codziennie tak się dzieje? Jeśli tak, to czytaj dalej, bo dziś tekst o książce, którą doceni każdy, kto wie, jak to jest, gdy wszystkiego jest za dużo. Mowa o „Za dużo! Jak uratować trudny dzień” autorstwa Jolene Gutierres (sama doświadczała trudności z integracją sensoryczną) z ilustracjami Angel Chang (która w młodości czuła za dużo, przez co często uważała, że gdzieś nie pasuje).

W tym barwnym picturebooku towarzyszymy pewnej dziewczynce w jednym z jej dni. Mała bohaterka opowiada o pobudce (nazbyt brutalnej), przygotowaniach do wyjścia z domu („Ta szorstka myjka trze! Woda jest za zimna”) i pobycie na placu zabaw (gdzie jest za głośno, za jasno, za szorstko i za ciasno). Gdy w głowie dziewczynki niemal wszystko wybucha, jedynym ukojeniem okazuje się otulenie kocykiem w ramionach mamy.

„Za dużo!” książka dla dzieci z zaburzeniami integracji sensroczynej.

W „Za dużo!” główna bohaterka zwraca się bezpośrednio do mamy. Mówi wprost o tym, czego potrzebuje, co przyniesie jej ulgę, a co sprawia, że gubi równowagę. To tak jakbyśmy mogli usłyszeć myśli dziecka, które często bywa przytłoczone różnymi bodźcami. Dźwiękiem, dotykiem, zapachem czy światłem. Możemy poczuć świat dokładnie w taki sposób, w jaki odbiera je dziecko z nadwrażliwością.

Tekst w tej książce jest prosty, obrazowy, wymowny. Autorka zdecydowała się na ubranie go w rymy, co sprawia, że całość nie przytłacza, a jeszcze mocniej podkreśla dziecięcą perspektywę. Intensywne i soczyste barwy ilustracji wizualizują chaos w głowie bohaterki. Dużo tu jaskrawych kolorów, dynamicznych kresek, wielkich liter i wykrzykników. Całość niemal wybucha. Gdy jednak bohaterka odnajdzie równowagę, zmienią się również barwy. Na spokojniejsze, naturalniejsze, łagodniejsze. A na koniec duży plus za część ze wskazówkami dla rodziców.

Świetna książka, z którą możesz uratować niejeden trudny dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *