3+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Leopantera. Historia pewnej miłości”

Rozmowy z moją córką na temat miłości bywają skomplikowane. Kilka przykładowych wypowiedzi Basi najlepiej zobrazuje tę złożoność: „Kocham cię mamo, aż do księżyca”, „Kocham tylko tatę, bo on jest miły, a ty nie”, „Stasiek będzie moim mężem, ale najpierw musimy się zakochać”, „Kocham Polę, napisała dzisiaj do mnie list”, „Nie kocham Poli, bo nie chciała się bawić w opiekunkę pantery”. Trochę jak w wenezuelskiej telenoweli ? Basia często mówi o miłości, jest to dla niej naturalne, zupełnie jak naturalne jest mieć brudne ubranie od rana do wieczora 😉 Być może dlatego książka „Leopantera. Historia pewnej miłości” równie naturalnie pojawiła się w naszej biblioteczce. A może dlatego, że Basia chce być panterą 😉

Leopard Bruno jest spokojny, cichy i nieśmiały. Pantera Lisa jest odważna, dzika i super szybka. Jak to często w życiu bywa, przeciwieństwa się przyciągają i między Brunem a Lisą pojawia się uczucie. Spędzają wspólnie każdy wieczór, aż Bruno zapragnie przedstawić panterę rodzicom. Lisa wie jednak, że czarnym panterom nie wolno tak po prostu spacerować w dzień, myśliwi mogą być wszędzie. Uświadamia sobie, że różni się od Bruna jak noc od dnia, dlatego ucieka. Bruno jest zrozpaczony. Co teraz zrobi? Czy uda mu się odszukać Lisę?

„Leopantera” to wyjątkowo nastrojowa opowieść, w której poczujesz duszną sawannę, chłód nocy i szczere uczucie pantery i leoparda. Charakterystyczne dla Józefa Wilkonia ilustracje, oddają nastrój tajemniczości, niepokoju, ale również szczęścia i poczucia bezpieczeństwa. Jeśli czytałeś „Wilczka” Wilkonia to na pewno wiesz, jaki rodzaj atmosfery mam na myśli.

Miłość nie zawsze jest prosta, ba, raczej zawsze napotyka na mniejsze lub większe przeszkody. Ważne, aby się nie poddawać, walczyć o uczucie i zaryzykować. Miłość, która pokona wszelkie przeciwności, może okazać się jeszcze mocniejsza. Cudownie, że są książki dla najmłodszych, które poruszają tak znaczące tematy.

Zdaniem Basi

Basia była oczarowana tą książką, widziałam na jej twarzy skupienie, momentami smutek, a za chwilę radość. W typowym dla siebie stylu Basia powiedziała o „Leopanterze”: „Ooooo, jakie to słodkie”. A potem zeskoczyła z łóżka i na czworakach pobiegła z okrzykiem „Jestem panterą błyskawicą!” 😉

„Leopantera. Historia pewnej miłości” Józef Wilkoń, Paweł Wilkoń

Wydawnictwo Media Rodzina, 2020

Ilość stron: 32

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *