5+,  6+,  7+,  O emocjach,  O przyjaźni i relacjach

„Marcelinka i świąteczny kołowrotek”

Jeśli Twoje dziecko odbiera świat intensywniej, jeśli czuje się przytłoczone emocjami własnymi, ale też innych ludzi, a sytuacje, które powszechnie wydają się błahe, w nim wywołują stres i niepokój, to książki o Marcelince z pewnością są dla Was. Piszę „dla Was”, bo to opowieści, które wspierają nie tylko dzieci, które są wrażliwe, ale też ich rodziców. Oto „Marcelinka. Opowieść dla bardzo wrażliwych dzieci i ich rodziców” oraz „Marcelinka i świąteczny kołowrotek”.

Książki o Marcelince napisała psycholożka i psychoterapeutka, Katarzyna Kucewicz. I rzeczywiście w historiach Marcelinki wyraźnie odbija się echo wiedzy i doświadczenie autorki. Trudno nie postrzegać tych książek jako terapeutycznych. Jednak oprócz tego, że dają wsparcie, uświadamiają i są pewnego rodzaju drogowskazem dla zagubionych w rodzicielstwie dorosłych, to są to również proste historie o codzienności dziewczynki, która mierzy się z całą paletą emocji.

„Marcelinka i świąteczny kołowrotek” to zimowe opowieści dla wszystkich dzieci, które czasem czują się przytłoczone emocjami.

W pierwszej części obserwujemy, jak Marcelinka przygotowuje się do pierwszego dnia w szkole, jak wyglądają jej relacje z nowo poznanymi kolegami i koleżankami, i jak w ogóle odnajduje się w zupełnie nowej rzeczywistości. Natomiast „Marcelinka i świąteczny kołowrotek” to krótkie opowieści w zimowym klimacie, w których widzimy, jak mała bohaterka mierzy się ze świątecznymi przygotowaniami, jak próbuje doświadczać nowych aktywności oraz jak stara się odnaleźć w szkolnych relacjach.

Obie książki pokazują, że różnorodność jest w porządku. Uświadamiają, że próbując zmieniać pewne cechy, czy wpływając na temperament dzieci, nie zbudujemy ich pewności siebie. Pomocne natomiast będzie wzmacnianie ich takimi, jakie są. Zaufanie do dziecka, wiara w jego decyzje i możliwości, szanowanie granic i pełna akceptacja to piękne dary, jakie może wręczyć rodzic.

Książki o Marcelince to historie, które pomogą wyciszyć dziecko i otworzyć je na ważne rozmowy. Pozwolą przyjrzeć się swoim emocjom, zrozumieć je i zaakceptować. To przecież takie ważne, aby rozumieć samą/samego siebie, ale mieć też oparcie w rodzicach i opiekunach. Jestem pewna, że wiele z dzieci, które przeczytają te książki, pomyśli- też tak mam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *