3+,  4+,  5+,  6+,  7+,  O emocjach

„My”

Mogłabym napisać, że to jedna z najbardziej wzruszających książek, jakie ostatnio czytałam. Mogłabym Ci zdradzić, że łzami pochlapałam kilka stron. I mogłabym też powiedzieć, jak wielka jest moja wdzięczność za to, ile różnorodności w niej jest. W końcu mogłabym po prostu zachwycać się czułym tekstem i rozbrajającymi ilustracjami. Ale wiesz co? Pewnie wystarczy, jak sam/a spojrzysz na zdjęcia tej książki. „My” nie wymaga bowiem długich recenzji, przekombinowanych komentarzy czy opinii silących się na oryginalność. Ta książka mówi sama za siebie. Dlatego napiszę Ci tylko o smaczkach, w których przepadłam. Bo tego, że to książka o sile rodzinnej, bezwarunkowej miłości, na pewno już się domyślasz.

Nie będę się więc zagłębiać w to, że ta książka utkana jest z czułych i bliskich momentów, które dobrze znasz. Przechowujesz je w szufladce z napisem „Wspomnienia wyjątkowe, bo proste. Karm się nimi do woli”. To wspólne z dzieckiem gotowanie, budowanie bazy, snucie opowieści. To malowanie tacie paznokci, wąchanie liści na drzewie i robienie ludzików z kasztanów. Ach, miałam o tym przecież nie pisać.

„My” to książka stworzona do bliskiego i czułego czytania z dzieckiem.

Wracam zatem do tych szczegółów, które poruszają moje wrażliwe struny. To wspomniana wcześniej różnorodność. Jest tu więc mama poruszająca się na wózku inwalidzkim, jest dziecko z aparatem słuchowym, tata z tatuażami i mama z rozstępami na brzuchu. Jest tata, który maluje z córką paznokcie i taki, który w koszuli z krawatem puszcza latawce. Także jest mama, co ma dużo pracy i taka, która dopiero uczy się, jak wspaniale w kąpieli jest chlapać. I właśnie takie detale decydują o tym, że „My” jest książką uniwersalną. Bo choć każdy z nas (rodziców) jest inny i żyje w różny sposób, to wszyscy doskonale wiemy, czym jest bezwarunkowa i na całe życie miłość do dziecka.

Dlatego jeśli szukasz książki, która będzie czułym prezentem dla Twojego dziecka, takim, do którego się wraca, bo wspiera i koi, to książka „My” jest doskonałym wyborem. Przeczytajcie ją wspólnie, bo gwarantuję, że będzie to jeden z tych momentów, który schowasz do swojej czułej szufladki.

„My”, Ewa Dahlig, Marta Dahlig

Wydawnictwo Tumilu, 2023

Liczba stron: 40

Wiek: 3+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *