9+,  Edukacyjne

„Nauka. To lubię”, „Kosmos”, „Człowiek”

„Chodźcie, zrobiłam rosół i pokażę Wam, jak powstały galaktyki”, „Basiu, wiesz, że Kajtek widzi Cię całą na szaro, poza Twoją fioletową sukienką?”, „Są myszy, które świecą w ciemności!”. Jeśli sądzisz, że wiedzę przyswaja się cicho i nudno, siedząc za biurkiem przy świetle migającej żarówki, to się mylisz! Przy książkach dr. Rożka nie można nie wydać okrzyków zdumienia i zachwytu, czy nie powiedzieć „a, to ciekawe…”. Trudno nawet usiedzieć w miejscu, bo od razu chcesz przeprowadzać eksperymenty (sprawdźmy, czy ten Rożek ma rację).

„Nauka. To lubię”
„Nauka. To lubię”

Najnowsza część tej serii dotyczy człowieka. I to jest moi drodzy, prawdziwy kosmos! (do kosmosu też przejdziemy, to inna część;)). Okazuje się, że o człowieku, jego pochodzeniu, ciele, przyszłości wiemy dużo, jednak można to porównać, do wiedzy na temat Ziemi w skali całego wszechświata. „(…) z całego ludzkiego genomu rozumiemy tylko promil”! Tomasz Rożek napisał książkę, która stara się odpowiedzieć na pytania, które fascynują ludzi od lat. Pozostawia jednak przestrzeń do dalszego zgłębiania wiedzy, inspiruje do nauki, motywuje do poszukiwania.

„Człowiek”
„Człowiek”
„Człowiek”

A czego na przykład możemy dowiedzieć się z tej książki?

  • Jak zmieniała się dieta człowieka na przestrzeni wieków?
  • W jakim celu modyfikuje się genetycznie niektóre organizmy?
  • Dlaczego Vladimir Nabokov kojarzył literę M z kolorem różowym?
  • Czy ludzkie czipy będą kiedyś powszechne?
  • Dlaczego nie warto tłumić dziecięcego buntu?
„Człowiek”

„Nauka. To lubię” i „Kosmos”

Wcześniejsze części, „Nauka, to lubię” i „Kosmos” to również gejzer ciekawostek i faktów, które Tomasz Rożek potrafi podać z niebywałą lekkością i łatwością. Sprawia, że pojęcia takie jak pulsar, kwarki, synestezja czy prądy konwekcyjne nie onieśmielają, a intrygują.

Cała seria dr. Tomasza Rożka to zestaw idealny dla odkrywców małych i dużych. Jestem pewna, że zafascynuje nie jednego dorosłego (nigdy bym nie pomyślała, że wina chardonnay smakują lepiej przy muzyce Tiny Turner!). A w dzieciach na pewno podsyci iskrę ciekowości świata, bo to piękne, aby dziwić się światu przez całe życie!

„Kosmos”

Seria dr. Tomasza Rożka, „Nauka, to lubię”, „Kosmos”, „Człowiek”

Wydawnictwo Wilga, 2020, 2021

Wiek: 10+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *