Uncategorized

„Płezent. Carkiem niekotrzebna rzecz”

„Płezent” to książka nieoczywista. Bo skoro historia jest o kosmitach, o dziwnym prezencie od cioci Danusi z Ziemi i o tym, co z tym prezentem Tiemianie próbują zrobić, to oczywistości trudno się doszukiwać. A gdy jeszcze jest napisana w języku Tiemian, to czytanie jej na głos na pewno nie będzie zwyczajne. I na koniec dodam jeszcze, że książka ma nie tylko walor rozrywkowy, ale jest również zaproszeniem do ćwiczenia wyobraźni, a także do odkrywania kolejnych literackich przygód. Sam_a widzisz, że „Płezent” to niezwykła książka!

Pewnego razu trójka rodzeństwa z planety Tiemia otrzymuje przesyłkę z Ziemi. Nie wiedzą jednak, co z nią zrobić. Tajemniczy przedmiot nie wydaje żadnych dźwięków, nie da się nim kozłować, nie można się nim zasłonić od deszczu, ani nie nadaje się do jedzenia. Młodzi Tiemianie stają się coraz bardziej sfrustrowani, ponieważ prezent wydaje się całkiem niepotrzebną rzeczą. Na szczęście spotkają Helcię, dziewczynkę z Ziemi, która podpowie im, do czego służy ten nietypowy przedmiot. A co nim będzie? Pewnie się domyślisz, jeśli powiem, że prezent jest od cioci Danusi, która na Ziemi ma małą księgarnię.

„Płezent” to książka nieoczywista, która daje dużo frajdy i pobudza wyobraźnię.

„Płezent. Carkiem niekotrzebna rzecz” to książka, która rozbudza ciekawość, ćwiczy wyobraźnię i kreatywność. Podglądanie perypetii niebieskich stworków będzie ciekawą propozycją dla wszystkich dzieci, które kiedykolwiek zastanawiały się, czy na innych planetach mieszkają kosmici. Jestem pewna, że ta książka zainspiruje je do dalszych rozmyślań, tworzenia własnych nieprawdopodobnych historii, a na pewno do posługiwania się językiem Tiemian.

Widzę w tej książce również bardzo duży potencjał warsztatowy. Idealnie sprawdzi się podczas zajęć, które wymagają wyjścia poza określone ramy, które pokazują inne perspektywy i znajdują nietypowe rozwiązania. To także zaproszenie do zabawy słowem, do tworzenia własnego języka i do logopedycznych wygibasów.

Jeśli czujesz, że Tobie lub Twojemu dziecku przyda się odrobina fantazji i oderwania się od rzeczywistości, to sięgnij po „Płezent”. Niech Wasza wyobraźnia szybuje wysoko ponad chmury!

„Płezent. Carkiem niekotrzebna rzecz”, Agnieszka Suchowierska

Ilustracje: Ada Litarowicz

Wydawnictwo BIS, 2023

Liczba stron: 80

Wiek: 5+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *