6+,  7+,  8+,  9+,  Edukacyjne

„Kurzol. Gdzie się podział sen?”

Kurzol to mały stworek z kurzu. Mieszka pod łóżkiem Antka, który tej nocy nie może zasnąć. A bardzo chce być wyspany, bo rano jedzie z tatą na wyczekiwaną wycieczkę (wiadomo, że lepiej się szaleje w aquaparku, gdy jest się wypoczętym, niż z oczami na zapałki). I zdarzy się tak, że Antek zajrzy pod łóżko i pozna Kurzola, a ten za pomocą magicznej (piątej) klepki przeniesie ich w miejsce szalone i pełne przedziwnych postaci. A tym miejscem będzie Antkowy organizm! Nieźle się zapowiada, co nie?

Kurzol
Kurzol
Kurzol

Skojarzenie z animacją „Było sobie życie” jest jak najbardziej na miejscu. Jednak tym razem nie będzie to serial, a komiks połączony z elementami opowieści. I jest to połączenie zabawne, niepokorne i zadziorne. Pełne żartów i oczek puszczanych do odbiorców młodszych i starszych, odjechanych postaci (Roksana – cząsteczka glukozy albo Nina Serotonina) i dynamicznej akcji (czy może być coś bardziej zwariowanego niż udawanie czerwonej krwinki i pływanie w strumieniu krwi?). Jednak nie tylko o dobrą zabawę tu chodzi, bo „Kurzol” to oryginalny pomysł na przemycanie wiedzy o ludzkim ciele i nawykach, które pomagają utrzymać je w zdrowiu. A chodzi tu głównie o dobry sen (poszukiwanie melatoniny), podczas którego w organizmie dzieje się magia (tak, działanie ludzkiego ciała cały czas wprawia mnie w osłupienie i zachwyt).

Kurzol
Kurzol

„Kurzol” zabiera w zwariowaną podróż w celu poszukiwania melatoniny!

Gdyby Boguś Janiszewski (tekst) i Nikola Kucharska (ilustracje) stworzyli podręcznik do biologii, to o nudzie na lekcjach nie byłoby mowy. Przenikanie się komiksowych grafik, tradycyjnego tekstu (ale tylko w formie, bo sama treść jest naszpikowana potocznymi zwrotami, a nawet ich przeinaczeniami) i wyrazistych rysunków sprawia, że „Kurzol” co chwilę pobudza mózg czytelnika. I choć ta książka to świetna rozrywka, to nie brakuje jej merytorycznej wiedzy. A ponieważ podana jest bez zadęcia i na luzie, to z powodzeniem trafi do młodych odbiorców, którzy dadzą się porwać tej zwariowanej historii.

Zatem jeśli chcesz przemycić swojemu dziecku trochę wiedzy, rozbawić je i wprowadzić dobre nawyki związane ze spaniem, to bez wahania sięgnij po „Kurzola”. A może sam_a przyjrzysz się swojej wieczornej rutynie 🙂

„Kurzol. Gdzie się podział sen?”, Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska

Wydawnictwo Agora dla dzieci, 2023

Liczba stron: 144

Wiek: 6+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *