4+,  5+,  6+,  7+,  O ekologii,  O emocjach,  O przyrodzie

„Trochę dużo”

Mam słabość do książek nieoczywistych, które morałem nie biją po oczach. Doceniam, gdy twórcy zostawiają mi przestrzeń na własne domysły. Gdy jedynie lekko rzucają światło, a sama mogę zdecydować, co jeszcze chcę wyciągnąć z cienia. I cieszę się jak wiewiórka na widok szyszki, że wydawnictwo Druganoga za sprawą książki „Trochę dużo” udowadnia, że picturebooki mają się dobrze, a zwłaszcza takie, które szanują młodych odbiorców. Uwielbiam!

Trochę dużo
Trochę dużo

W „Trochę dużo” obserwujemy małą wiewiórkę, która ma smaka na szyszki z pewnego drzewa. Drzewem tym wiewiórka miała się opiekować, bo jest przecież takie kruche i delikatne. Oprzeć się szyszkom jednak nie mogła i zjadła wszystkie. A po nich zjadła igiełki z gałązek. Są przecież takie słodkie. Po igiełkach przyjdzie kolej na gałęzie. Tych wiewiórka nie zje, ale okażą się pomocne przy rozpaleniu ogniska. I nim się wiewiórka obejrzy, z drzewa zostanie sam pieniek. A przecież miała o drzewo dbać i tylko raz na jakiś czas sięgnąć po małą szyszeczkę… To jednak nie koniec. Ponieważ okaże się, że wiewiórka też jest delikatna i krucha. I przecież o nią też ktoś musi zadbać 😉

Trochę dużo

„Trochę dużo” to picturebook, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Trochę dużo kwestii porusza Olivier Taller w „Trochę dużo”. Można bowiem wyczytać z tej krótkiej historii przypowieść o chciwości, zachłanności i braku umiaru. Można dopatrzyć się hipokryzji, słabej woli i dużych słów, które niewiele znaczą. A można też odkryć warstwę związaną z ekologią, wycinką lasów, pozornym dbaniem o naturę. Jest tu też przesłanie, które uświadamia, że wszystko, co robimy, kiedyś odbije się na nas samych. Można szperać w tej książce do woli i co chwilę wyciągać kolejne smaczki. Bardzo pojemna to książka, choć słów ma niewiele.

Trochę dużo

A w czym jeszcze tkwi jej sekret? W poczuciu humoru autora. Bo to książka, które też bawi. Wystarczy spojrzeć na chudziutką wiewiórkę z ogonem większym od niej samej, która dźwiga jeszcze większe szyszki. A ilustracja, na której siedzi na dachu wybudowanego przez siebie domku, jest jedną z moich ulubionych. Nie ma tu więc grożenia palcem ani straszenia. Jest za to wiewiórka ze słabościami, wesołe ilustracje i duuużo przestrzeni do dyskusji.

Uwielbiam!

Trochę dużo

„Trochę dużo”, Olivier Tallec

Wydawnictwo Druganoga, 2023

Liczba stron: 32

Wiek: 4+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *